Zeman potvrzuje svou zbytečnost. S Babišem jsou pro demokratický systém nebezpeční, říká bývalý šéf NG Fajt

1 měsíc starý 48

Když v dubnu 2019 tehdejší kontroverzní ministr kultury Antonín Staněk odvolával ředitele Národní galerie Jiřího Fajta, byla z toho mezinárodní událost. Za českého historika se postavili ředitelé světových galerií a muzeí, přesto ve funkci musel skončit. Bral to tehdy jako politickou záležitost a i dnes má na vrcholné představitele naší země vyhraněný názor.

Fajt poskytl velký rozhovor serveru Seznam Zprávy, v němž  pohovořil o své nynější práci, vrátil se i k situaci v Národní galerii. Zároveň však prezentoval i svůj názor na Andreje Babiše a Miloše Zemana. A jak je vidět, ani jeden z nejvyšších ústavních činitelů není podle Fajta mužem na svém místě.

Dále čtěte

 FORUM 24 (FORUM 24)

Předplatné s dárkem: Předplaťte si Týdeník FORUM, pojďte na koncert a dostanete vstupenku zdarma

Kupte si roční předplatné Týdeníku FORUM za zvýhodněnou cenu spolu s lístkem na koncert 30 let bez okupantů PRAŽSKÝ VÝBĚR SYMPHONY, který se koná ...

číst článek »

Například Babiš měl podle historika, žijícího dlouhá léta v Německu, skončit už dávno. “Další čtyři roky „firemního“ řízení by znamenaly o to delší dobu na tolik nutnou nápravu,” myslí si Fajt. “Já jsem ho poznal jako člověka dravého a svrchovaně pragmatického, s nulovými skrupulemi. Pokud hrajete v jeho režii, může to chvilku vydržet, jakmile se na jeho šachovnici stanete nepotřebným, bez zaváhání se vás zbaví,” dodává.

Přesto Fajtovi často i někteří jeho kolegové z branže vyčítali, že jde premiérovi “na ruku” a často byl viděn v jeho společnosti. Na to exšéf NG argumentuje tím, že jako ředitel tak významné instituce nemohl předsedu vlády “vypoklonkovat”. Přesto Babiše, společně s prezidentem Zemanem, bere jako nebezpečí pro demokratický systém a pro zdravý rozvoj občanské společnosti.

Hlava státu navíc podle Fajta svým konáním, či spíše nekonáním, jen potvrzuje svou zbytečnost. “Opovrhováním zákony a přehlížením soudních rozhodnutí jakoby naváděl k anarchii. Nikdo ho nepotřebuje, tedy kromě jeho okolí. Ve stínu se přece dobře kšeftuje, zvláště s východními despociemi,” myslí si uznávaný český historik.

Jiří Fajt byl odvolán společně s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem. Ministr kultury Staněk to tehdy odůvodnil tím, že při kontrolách obou institucí, které odvolaní ředitelé vedli, došlo ke zjištění problémů a oba muži ztratili jeho důvěru. Na Fajta navíc staně podal trestní oznámení kvůli údajně podezřelým nájemním smlouvám. „Celé mi přijde, že je to zástupné a celé absurdní,“ komentoval situaci v dubnu 2019 končící ředitel Národní galerie.

Zdroj