Zeman: Požár v Hřensku nezpůsobili trampové, ale politici jako Bursík, jenž může za kůrovce

5 měsíce starý 52

Zeman přijel do Ústeckého kraje na pozvání hejtmana Jana Schillera (ANO). V sále ho přivítalo přes dvacet z pětapadesáti zastupitelů. Prezident se nejprve vyjádřil k požáru v Českém Švýcarsku, který byl nejrozsáhlejším řáděním ohnivého živlu v historii České republiky.

Podle něj ho nezpůsobili trampové, ale zejména ti, co zapříčinili kůrovcovou kalamitu. „Slyšel jsem, že ten požár způsobili trampové, nesouhlasím s tímto názorem,“ uvedl

Konkrétně zmínil bývalého ministra životního prostředí. „Domnívám se, že ho způsobili ti, kteří způsobili i kůrovcovou kalamitu, a to je jeden ministr životního prostředí Martin Bursík,“ sdělil Zeman. „Dotyčný při interpelacích pronesl: ,Budu vás šokovat, ale jsem přítelem kůrovce.‘ Tento dobrý muž se zřejmě domníval, že kůrovec je zdravotní policie a napadá pouze nemocné stromy. V důsledku této politiky byla kůrovcová kalamita. S tím souvisejí i popadané stromy, které se nechaly volně ležet a vytvořily tak podhoubí pro šíření požáru,“ vysvětlil svůj postoj prezident.

Zeman zároveň potvrdil, že s jeho mandátem skončí i jeho působení v české politice. „Je to moje sedmá návštěva tohoto kraje. Je to současně i moje rozlučková návštěva,“ uvedla hlava státu, jež ve svém úřadu za několik měsíců končí. „A také končí mé 32leté působení v politice,“ potvrdil Zeman.

Při vysokých cenách plynu by podle něj bylo dobré, aby se více využívalo místních zdrojů surovin, mezi které patří hnědé uhlí v Ústeckém kraji. Řekl, že je také pro výstavbu jaderných elektráren. Opětovně podpořil splavnění Labe. Nedokončení vodního koridoru považuje za jeden ze svých politických neúspěchů, a to hned vedle toho, že se nepodařilo v jeho volebním období zrušit Senát.

Zdroj