Zeman se sešel s Babišem v Lánech, témata jednání politici nesdělili

4 měsíce starý 21

foto Ilustrační foto - Prezident Miloš Zeman (vpravo) a Andrej Babiš (ANO) na archivním snímku.

Praha - Prezident Miloš Zeman se odpoledne na zámku v Lánech sešel s předsedou opozičního hnutí ANO Andrejem Babišem. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po jednání na dotaz ČTK uvedl, že k obsahu Hrad žádné sdělení poskytovat nebude. Bývalý premiér Babiš v pátek řekl, že má s hlavou státu spousty témat k probírání, konkrétní ale nebyl. Dnes se na dotaz ČTK nevyjádřil. Jednání se konalo den před tím, než hnutí ANO oznámí svého kandidáta na prezidenta.

S prezidentem Zemanem se Babiš jako premiér scházel na pravidelných měsíčních setkáních. "Teď už jsem sice v opozici, ale osobně jsem ho neviděl přesně rok. Máme proto spousty témat k probírání," napsal Babiš v pátek ČTK bez bližších detailů.

"K obsahu jednání nebudeme poskytovat žádné sdělení," uvedl Ovčáček.

Podle dostupných informací Babiš Zemana naposledy navštívil 15. listopadu loňského roku v Ústřední vojenské nemocnici, kde byl prezident hospitalizován. Při zhruba půlhodinové schůzce řešili mimo jiné situaci po sněmovních volbách. Zeman chtěl původně pověřit Babiše sestavením vlády, šéf ANO to ale odmítl. Kabinet nakonec utvořili vítězná koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Piráti se STAN.

Dnešní jednání Zemana s Babišem v Lánech se konalo den před tím, než hnutí ANO oznámí svého kandidáta na prezidenta, Babiš dosud kandidaturu nevyloučil, ani nepotvrdil. O nástupci Miloše Zemana rozhodnou voliči v lednu příštího roku, funkce se nový prezident ujme začátkem března.

V průzkumech veřejného mínění předseda ANO figuruje jako možný vážný kandidát na nejvyšší ústavní funkci. Server Seznam Zprávy dnes uvedl, že centrála hnutí vydala regionálním organizacím pokyn, aby hledaly vhodná místa pro Babišovy nové cesty po republice, které by měly začít v listopadu. V létě Babiš objížděl zemi v obytném voze, tvrdil, že nejde o jeho osobní kampaň.

V září Babiš v rozhovoru s ČTK řekl, že hnutí má čtyři možné uchazeče. Jsou jimi šéfka klubu Alena Schillerová, první místopředseda hnutí Karel Havlíček a bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček. Čtvrté jméno prozradit nechtěl. Některá média hovořila o tom, že dalším zvažovaným kandidátem ANO byl velvyslanec v Izraeli a bývalý ministr zahraničí, obrany či kultury Martin Stropnický. Babiš i Schillerová ale informace označili za spekulace.

Havlíček dnes televizi CNN Prima News uvedl, že o kandidátovi je nejspíš rozhodnuto. V pondělí dopoledne návrh ještě musí schválit předsednictvo, následně jej hnutí oznámí v 12:30 na tiskové konferenci.

Zdroj