Zeman se u novoročního oběda sejde jen s Vondráčkem, Vystrčil pozvánku nedostal

3 měsíce starý 22

Prezident Miloš Zeman pozval k tradičnímu novoročnímu obědu s předsedy obou komor Parlamentu jen šéfa sněmovny Radka Vondráčka (ANO). Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) pozvánku nedostane. Serveru Blesk Zprávy to řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman má s Vystrčilem spory dlouhodobě, jeho cestu na Tchaj-wan označil za „klukovskou provokaci“. Již dříve řekl, že už Vystrčila nebude zvát na setkání nejvyšších ústavních činitelů o zahraniční politice.

Praha 22:19 6. ledna 2021

Prezident Miloš Zeman a předseda Senátu Miloš Vystrčil | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Koláž iROZHLAS

„Plánuje se oběd s předsedou Poslanecké sněmovny, v půli ledna,“ uvedl pro Blesk Zprávy Ovčáček. Vondráček řekl, že jsou s prezidentem předběžně domluveni na 13. ledna. Vystrčil již v polovině prosince serveru sdělil, že žádnou pozvánku nemá. „Nepočítám s tím, že bychom spolu obědvali, ani se o to nijak nezajímám,“ podotkl.

Loni během novoročního oběda s prezidentem dostal tehdejší předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) dopis z čínského velvyslanectví, který se týkal jeho plánované cesty na Tchaj-wan. O týden později zemřel náhle na infarkt.

Vystrčilova cesta na Tchaj-wan

V čele horní komory ho nahradil právě Vystrčil, který se rozhodl na Tchaj-wan letět. Rozhodl se tak, přestože cestu nedoporučil Zeman, stejně se podle něj zachovali i premiér Andrej Babiš (ANO), ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a Vondráček.

‚Jsem Tchajwanec,‘ prohlásil Vystrčil. Návštěva Tchaj-wanu vzbudila pozitivní i velmi kritické ohlasy

Číst článek

Vystrčil cestu společně s dalšími senátory a podnikateli absolvoval na přelomu srpna a září. Na Zemanovu kritiku poté reagoval slovy, že prezident ohledně cesty třikrát veřejně lhal. Ostatní ústavní činitelé mu zvažovanou návštěvu sice nedoporučili, ale nehlasovali o ní, jak předtím v televizi řekl Zeman.

Za největší lež považuje Zemanova slova, že při své návštěvě označil Tchaj-wan za samostatný stát, což předseda Senátu podle svých slov nikdy neřekl. Není podle něj pravdivé ani další vyjádření prezidenta, že schůzky k zahraniční politice se konají každého čtvrt roku.

Oběd Zemana s Babišem

V neděli 3. ledna se Zeman při novoročním obědě sešel v Lánech s Babišem. Prezident do Lán stejně jako před rokem pozval kromě premiéra i jeho ženu Moniku s dětmi Vivien a Frederikem. Zúčastnit se měla také první dáma Ivana s dcerou Kateřinou.

Novoroční oběd bude nakonec bez rodin. Po kritice se sejdou jen Babiš se Zemanem

Číst článek

Plán se ale dočkal ostré kritiky opozice. Oběd připadl na období přísných protiepidemických opatření, kdy se na veřejnosti mohou setkávat jen dva lidé.

Babiš i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) nejdříve formát oběda hájili. Byl podle nich v souladu s protiepidemickými předpisy, protože se koná v domácnosti, nikoli na veřejnosti.

Nakonec se ale premiér s prezidentem rozhodli poobědvat jen spolu. S rodinami se podle premiéra setkají „v lepších časech“.

ČTK

Zdroj