Zeman udělil milost šéfovi Lánské obory Balákovi. Ten Hrad připravil o miliony

4 měsíce starý 109

 Twitter Jiřího Ovčáčka

Balák byl minulý týden s konečnou platností odsouzen k tříletému vězení za ovlivnění stamilionové veřejné zakázky na zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava. Zaplatit by také měl podle rozsudku 1,8 milionu korun a dostal čtyřletý zákaz činnosti. Nic z toho se ale nestane. Zeman mu svým rozhodnutím vše prominul. Dle zákona milost může udělit sám. Souhlas premiéra k tomu nepotřebuje.

Zda to znamená, že Balák zůstane ve funkci šéfa Lán a bude dále rozdělovat veřejné peníze z rozpočtu Hradu, se Aktuálně.cz pokouší zjistit u mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka.

Zeman přitom při udělení milosti využil stejné zdůvodnění, které ve čtvrtek pronesl po soudním líčení i Balákův advokát Lukáš Trojan, který pracoval i pro Mynáře.

"Po seznámení se s rozsudkem prvoinstančního soudu, který byl potvrzen odvolacím soudem, dospěl prezident k závěru, že pro přísné odsouzení nebyla zřejmě rozhodná povahu činu, ale i to, kde odsouzený pracuje, což je hledisko, které trestní právo nezná," vyvěsil na web mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. 

"S potvrzením rozsudku jsme počítali. Nerozhodovalo se o věci, ale rozhodovalo se o osobě," komentoval minulý týden rozsudek shodně Balákův advokát Trojan. Kdyby podle něj nešlo o osobu blízkou prezidentské kanceláři, nepodmíněný trest by nedostal. 

Soud: Lhali všichni, kdo v soudní síni promluvili 

Soud v Kladně, který původně uznal Baláka vinným, neměl o tom, že od začátku manipuloval zakázku v sídle prezidenta, nejmenších pochyb. Předseda senátu Petr Sedlařík loni v květnu Baláka nepravomocně poslal na tři roky do věznice s ostrahou. "Byl to šolich. Na každé úrovni projektu se nacházel někdo, kdo věděl, že nejedná správně," uvedl Sedlařík při zdůvodňování rozsudku tím, že obžalovaní "popřeli smysl zadávacího řízení".

"V jednací síni lhali prakticky všichni, kdo promluvili," zhodnotil soudce průběh obhajoby obžalovaných s tím, že například Balák měl jen připravený projev a otázkám se vyhnul.

"Výpověď pana obžalovaného Baláka - projev, který si připravil - nebyl faktor, který by mu mohl pomoci. Obžalovaný reagoval jenom na to, co chtěl, způsobem, jakým chtěl. Nic nevysvětlil. Nedal soudu argument, že to neudělá znovu. Byl středobodem podivných subjektů, které figurovaly okolo zakázky. A to říkám eufemisticky," řekl soudce.

Sedlařík také Balákovi uložil pokutu 1,8 milionu korun. Odkázal se mimo jiné i na to, že Hrad v letech, kdy tendr připravoval, šéfovi Lán schvaloval odměny v součtu za tři čtvrtě milionu. Aktuálně.cz už také popsalo, že jejich výši v dalších letech kancléř Vratislav Mynář tají. U dovolacího soudu vyšlo najevo, že jen loni Mynář Balákovi dal odměnu dalších 300 tisíc.

Odposlechy: Půlka se vyfakturuje, ale vůbec nemusí prostavět

Důležitým důkazem pro soud byly i odposlechy. Manažer kladenské stavební firmy Energie Libor Tkadlec, kterého uznaly soudy také vinným, se na nich přiznává kolegovi například k tomu, že "jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (…). Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy (…). A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude, a může se vyfakturovat."

Policistům se stavbu, za niž soud poslal Baláka do vězení, kvůli ochraně prezidentského sídla nepodařilo monitorovat na místě. Prospěch z manipulací tak odhadli na základě znaleckého posudku jako zisk z neoprávněného získání zakázky, a to téměř na devět milionů. "Je to minimalistická varianta. Mohlo to být klidně i více, vzhledem k tomu, jak to obžalovaní chystali," podotkl soudce Okresního soudu v Kladně Petr Sedlařík.

Odposlechy svědčí o tom, že Tkadlec plánoval získat z rozpočtu sídla prezidenta desítky milionů. Kancléř Mynář ale po zájmu policie část prací zastavil a celá zakázka nakonec stála zhruba 191 milionů korun s DPH, původně měla vyjít s daní na více než 230 milionů. Proto dle soudu šlo o nedokonaný čin.

Mynář Baláka, který Hrad chtěl připravit o desítky milionů, aktivně hájil

Policejní zásah se v Lánech odehrál téměř před pěti lety. Vratislav Mynář, který bez tendru Baláka do funkce vybral, ho doteď odmítal odvolat s odkazem na údajnou presumpci nevinny. A dokonce kvůli němu tlačil na soudce, jaka uvedl Respekt, i někdejšího ministra spravedlnosti, což popsal Radiožurnál.

Policisté z podílu na manipulacích v Lánech podezřívali i samotného Mynáře. Vinu se mu ale bez spolupráce Baláka s policisty nepodařilo prokázat. 

Reportéři v minulosti rozkryli, že na regulérnost zakázky, u níž soud později potvrdil, že ji Balák zmanipuloval, měly dohlížet Mynářovy blízké firmy. Balák k tomu ani u soudu nic neřekl. Dlouhodobě tvrdí, že je nevinný a k žádné manipulaci nedošlo.

Balákovy problémy se zákonem prezidentkou milostí ale nekončí. V první instanci se u okresního soudu v Kladně hájí před dalším obviněním - tentokrát za rozprodej kamene ze sídla prezidenta. Podle žalobců tak Lánům způsobil škodu 1,35 milionu, o jejíž náhradu se ale Hrad u soudu nepřihlásil. Může ji tak už vymáhat jen v samostatném řízení. Rozsudek ještě nepadl. 

Zdroj