Zeman vrátil bez podpisu daňový balíček do sněmovny. Nevetoval ho, bude tudíž platit

2 měsíce starý 16

Zeman vrátil bez podpisu daňový balíček do sněmovny. Nevetoval ho, bude tudíž platit

Zeman už minulý týden sdělil premiéru Andreji Babišovi (ANO) i ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO), že zákon nepodepíše. Současně ale uvedl, že zákon nevetuje. Umožní tak, aby začal platit. Aby se tak stalo od začátku ledna, jak zákonodárci předpokládali, musí vyjít do konce roku ve Sbírce zákonů. Předtím musí normu ještě podepsat Babiš.

Zeman Vondráčkovi napsal, že se rozhodl podpis pod zákon nepřipojit. Nelíbí se mu, že daňová změna může podle něj "prohloubit nepříznivý vývoj veřejných financí, zejména státního rozpočtu".

"Uvedené změny zákona o daních z příjmů, spočívající ve snížení zdanění nejen v jedné, ale rovnou ve dvou úrovních, považuji za současné situace státu za projev snížené míry odpovědnosti," stojí v prezidentově dopisu Vondráčkovi.

Daňový balíček jako jednu z hlavních změn přináší zrušení takzvané superhrubé mzdy. Znamená to, že základem daně z příjmů zaměstnanců je už od roku 2008 hrubá mzda navýšená o odvody zaměstnavatele na povinné pojistné. Nově bude základem jen hrubá mzda a podléhat bude sazbě 15 procent. Pouze u lidí s měsíčními příjmy zhruba nad 141 000 korun bude platit sazba 23 procent pro tuto část příjmů.

Sněmovna schválila daňový balíček minulý týden. Balíček zavádí také jako jednu z hlavních změn takzvaný stravenkový paušál, který bude sloužit jako alternativa ke klasickým stravenkám. Zvyšuje základní daňovou slevu na poplatníka v následujících dvou letech vždy o 3000 korun a zvyšuje i spotřební daň z tabákových výrobků.

Obcím a krajům nahradí výpadek daňových příjmů způsobený zrušením superhrubé mzdy zvýšení podílu na sdílených daních. Senátní verze balíčku bude znamenat pro státní rozpočet výpadek příjmů 87,5 miliardy korun. Schválený státní rozpočet s tím nepočítá.

Ministerstvo financí ale už dříve označilo balíček za daňovou revoluci. "Přináší významné snížení daňového zatížení pro cca 4,3 milionu zaměstnanců díky zrušení tzv. superhrubé mzdy a zavedení sazby 15 procent ze mzdy hrubé," uvedlo ministerstvo. 

Zákon má vstoupit v účinnost prvního dne kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení, nejdříve však k 1. lednu příštího roku. Ministerstvo financí již dříve uvedlo, že zrušení superhrubé mzdy i zvýšení daňové slevy bude účinné po celý příští rok.

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska prezident způsobí svým krokem potíže. "Což o to, pravdu prezident má. Svým rozhodnutím však způsobí pouze to, že zákon bude účinný později než 1. ledna, což způsobí řadu problémů. Takže tím napáchá mnohem víc škody než užitku," uvedl Kalousek na svém Twitteru.

Video: Rozpočet je z říše pekel, vláda přidává nejistotu, daně stejně porostou, říká Horská

Zdroj