Zeman vrátil bez podpisu daňový balíček do sněmovny. Od ledna 2021 snížení daní platí

1 měsíc starý 14

Zeman vrátil bez podpisu daňový balíček do sněmovny. Od ledna 2021 snížení daní platí

Zeman už minulý týden sdělil premiéru Andreji Babišovi (ANO) i ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO), že zákon nepodepíše. Současně ale uvedl, že zákon nevetuje a umožní, aby začal platit.

Ministerstvo vnitra dostalo v úterý ze sněmovny příkaz k vyhlášení tzv. daňového balíčku. Publikován bude 31. prosince, v účinnost tak vstoupí k začátku roku. 

Daňový balíček jako jednu z hlavních změn přináší zrušení takzvané superhrubé mzdy. Znamená to, že základem daně z příjmů zaměstnanců je už od roku 2008 hrubá mzda navýšená o odvody zaměstnavatele na povinné pojistné. Nově bude základem jen hrubá mzda a podléhat bude sazbě 15 procent. Pouze u lidí s měsíčními příjmy zhruba nad 141 000 korun bude platit sazba 23 procent pro tuto část příjmů.

Sněmovna schválila daňový balíček minulý týden. Balíček zavádí také jako jednu z hlavních změn takzvaný stravenkový paušál, který bude sloužit jako alternativa ke klasickým stravenkám. Zvyšuje základní daňovou slevu na poplatníka v následujících dvou letech vždy o 3000 korun a zvyšuje i spotřební daň z tabákových výrobků.

Obcím a krajům nahradí výpadek daňových příjmů způsobený zrušením superhrubé mzdy zvýšení podílu na sdílených daních. Senátní verze balíčku bude znamenat pro státní rozpočet výpadek příjmů 87,5 miliardy korun. Schválený státní rozpočet s tím nepočítá.

Ministerstvo financí ale už dříve označilo balíček za daňovou revoluci. "Přináší významné snížení daňového zatížení pro cca 4,3 milionu zaměstnanců díky zrušení tzv. superhrubé mzdy a zavedení sazby 15 procent ze mzdy hrubé," uvedlo ministerstvo. 

VIDEO: Rozpočet je z říše pekel, vláda přidává nejistotu, daně stejně porostou, říká Horská

Zdroj