Zemanova právníka ve sporu s Šarapatkou platil Hrad, dle NCOZ to není trestný čin

5 měsíce starý 36

Ve sporu Šarapatky a Zemana, kterým se zabývá soud, jde o omluvu Zemana za výrok vůči Šarapatkovi. Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale odešel z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, po dohodě.

Šarapatka počátkem letošního července podal trestní oznámení právě kvůli podezření, že prostředky na právní zastupování prezidenta v tomto sporu jdou z veřejných peněz. „Podle nálezu Ústavního soudu má Miloš Zeman postavení jako jakýkoliv jiný občan, a tím pádem za něj nemůže platit právní služby stát,“ řekl již dříve Šarapatka.

Zeman se Šarapatkovi omlouvat nemíní, proti rozsudku se odvolá

Domácí

Podle NCOZ ale v pořadu v televizi Barrandov vystupoval Zeman jako prezident republiky, a proto je v pořádku, když za něj právní služby hradí jeho kancelář. „S ohledem na odůvodnění rozsudku Okresního soudu v Rakovníku, kdy soud dospěl k závěru, že v kontextu celého televizního pořadu vystupoval Ing. Miloš Zeman v pozici prezidenta republiky, a rozhovor byl tudíž veden s hlavou státu, byly právní služby hrazeny z rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky,“ stojí podle serveru ve zdůvodnění, které policie Šarapatkovi poslala.

Šarapatka s tím ale nesouhlasí. Soudy podle něj konstatovaly, že Zemanův výrok se týká doby, kdy ještě prezidentem nebyl a odpovědnost může nést jako soukromá osoba. Odvolává se konkrétně na verdikty Ústavního soudu a rovněž Okresního soudu v Rakovníku. Podle Seznam Zpráv napsal rakovnický soudce Vladimír Loutocký v odůvodnění, že Zemanův výrok se týká doby, kdy ještě prezidentem nebyl, a může tedy nést odpovědnost jako soukromá osoba.

„Mohu uvést, že věc byla ze strany našeho útvaru ukončena, nicméně ji nyní bude přezkoumávat Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1,“ řekl serveru mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Podle obvodního zástupce pro Prahu 1 Jana Lelka žalobce buď zjistí, že policie nepochybila, nebo může dát pokyn k dalšímu prošetřování případu, případně k zahájení trestního stíhání. Rozhodnout by se mělo do několika týdnů.

Soudy se sporem mezi Šarapatkou a Zemanem kvůli výroku v televizi Barrandov zabývaly už v uplynulých letech. Šarapatka docílil omluvy od ministerstva financí, protože podle tehdejšího výkladu nešlo prezidenta přímo žalovat za výrok, který souvisí s výkonem jeho funkce. Soudy žalobě vyhověly a ministerstvo se Šarapatkovi následně omluvilo. Ústavní soud ale předchozí rozhodnutí soudů zrušil. Podle rozhodnutí Zemanův výrok nesouvisel s výkonem prezidentské funkce, a je tak nutné žalovat přímo jeho. Spor se tak vrátil k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který loni v říjnu Šarapatkovu žalobu na ochranu osobnosti z procesních důvodů zamítl.

Šarapatka podal novou žalobu přímo na Zemana jako na fyzickou osobu, Okresní soud v Rakovníku letos v květnu rozhodl, že se má Zeman omluvit. Nyní se sporem zabývá Krajský soud v Praze, Zemanův advokát Marek Nespala totiž podal za Zemana odvolání.

Zdroj