Zemanovu diagnózu odhalily blízké zdroje. Je dezorientovaný a obtížně komunikuje

3 měsíce starý 97

Prezident má totiž kromě již zveřejněných komplikací trpět i jaterní encefalopatií, která je závažnou komplikací vyvolanou akutním nebo chronickým selháním jater. U nemocných se projevuje různými psychickými a neurologickými příznaky. „Třeba tím, že je dezorientovaný a říká nesouvisející věci,“ popsal prezidentův stav jeden ze zdrojů Deníku N.

„Mluví těžce a z cesty, zapomíná. Komunikuje, ale obtížně, a je dezorientovaný,“ řekl o prezidentovi další zdroj. I člověk ze státní správy potvrdil, že prezidentův akutní stav vedl ke zhoršení kognitivních funkcí.

Poruchy spánku až bezvědomí

„V nejlehčím stupni mají nemocní jen poruchu spánku nebo poruchu soustředění nebo jsou jenom více unavení. Ve čtvrtém stupni jsou v kómatu, bezvědomí. Druhý a třetí je něco mezi tím,“ vysvětlil předseda České gastroenterologické společnosti Ondřej Urban s tím, že v obecné rovině jaterní encefalopatie skutečně vzniká v souvislosti s postižením jater.

Zeman byl na jednotku intenzivní péče Ústřední vojenské nemocnice převezen v neděli po poledni. Důvodem náhlé hospitalizace byly podle prezidentova ošetřujícího lékaře a ředitele ÚVN Miroslava Zavorala komplikace provázející Zemanovo chronické onemocnění. Převoz byl podle něj plánovaný.

Přesnou diagnózu Zavoral médiím nesdělil, protože k tomu nemá pacientův souhlas. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke v pondělí řekla, že Zemanův zdravotní stav je stabilizovaný.

Zdroj