Zemanův stav se lepší. Začal jsem zase chodit, pochlubil se prezident

4 měsíce starý 19

Aby vláda splnila své sliby snižování deficitu státního rozpočtu, muselo by Česko růst desetiprocentním tempem, a toho není schopná ani Čína, kritizoval prezident Miloš Zeman programové prohlášení vlády. Podle něj nejde dohromady zvyšování rozpočtových výdajů, jejich snižování například redukcí sociálního pojištění o dva procentní body a zároveň snižování schodku státního rozpočtu.

Nelíbí se mu ani plánované hledání národního ptáka, pokládá je za poněkud hloupé. „My už máme národního ptáka téměř 200 let. Tím je sokol. Podle něj se jmenuje jedna z významných organizací,“ uvedl v pořadu Prezidentský Pressklub na Frekvenci 1.

Fialovu vládu zároveň pochválil za plánovanou důchodovou reformu. Zároveň si však rýpnul, že změnu v systému penzí už slibovalo několik předchůdců a nikdy k ní nedošlo.

Zeman se také tvrdě opřel do členů vládní koalice kvůli výrokům na adresu Maďarska a Kazachstánu. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nedávno vzkázala Maďarům, že Češi už vyhnali svého Babiše a oni by to samé měli ve volbách udělat s Viktorem Orbánem.

„Je to hrubé vměšování do vnitřních věcí spřáteleného státu. Maďarská opozice, které paní Pekarová fandí, je složená z některých rasistických, antisemitských skupin. Paní Pekarová by udělala daleko lépe, kdyby mlčela,“ nechal se slyšet prezident.

Jeho vystupování v době mé nemoci považuji za hyneismus

A nit nenechal suchou ani na předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. „Má u mě vroubek. I když to by bylo slabé slovo. Jeho vystupování v době mé nemoci považuji za hyneismus,“ dodal Zeman.

Zahraniční politiku chce proto řešit pouze s premiérem Petrem Fialou (ODS).

Hlava státu přirovnala demonstrace v Kazachstánu za hnutí žlutých vest ve Francii. „Překvapí vás to srovnání. V obou případech impulzem pro demonstrace byly cenové úprav pohonných hmot nebo energií. Protože žijeme v Evropě nebyly protesty ve Francii tak násilnické jako v Kazachstánu,“ zdůraznil prezident.

Lepší zdravotní stav

Při hovoru z Lán překvapil posluchače také novou informací o zlepšujícím se zdravotním stavu.

„Začal jsem znovu chodit. V jedné ruce mám hůl, a bodyguard mě drží za pravou ruku. Jsem potěšený, že pár kroků udělám,“ uvedl.

Podle něj za zlepšením stojí žaludeční sonda, díky níž získává na síle.

Zdroj