Země EU zatím spor o rozdělení 10 milionů vakcín nevyřešily, píše DPA

3 měsíce starý 15

foto Očkovací vakcína proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech - ilustrační foto.

Brusel - Země Evropské unie ani dnes nedokázaly vyřešit spor ohledně způsobu rozdělení deseti milionů vakcín od společností Pfizer a BioNTech ze zásilky, která má ve druhém čtvrtletí kompenzovat některým státům včetně Česka jejich dosavadní nižší příděly. Informuje o tom agentura DPA s odvoláním na diplomatické zdroje, podle nichž kompromisní návrh odmítly Rakousko, Česko a Slovinsko. V plánu je proto vakcíny jako doposud rozdělovat podle počtu obyvatel jednotlivých zemí.

DPA uvádí, že 24 států unie se i tak dohodlo, že mezi sebou uspořádají dárcovskou akci na pomoc zemím, kterým se výrazně nedostává vakcín. Devatenáct členů EU se tak vzdá 2,8 milionu dávek, aby pomohly zaplnit mezery v dodávkách v Estonsku, Lotyšsku, na Slovensku, v Chorvatsku a v Bulharsku. "To, že většina zemí EU ukazuje solidaritu se zeměmi mimořádně dotčenými nedostatkem vakcín, je důležitý signál," řekl nejmenovaný diplomat. "Je politováníhodné, že Rakousko, Slovinsko a Česko mají jiný názor a toto solidární gesto odmítají," dodal.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz si nedávno společně s představiteli dalších zemí, včetně českého premiéra Andreje Babiše, stěžoval na nerovné rozdělení vakcín mezi členy sedmadvacítky. Summit EU proto minulý týden pověřil velvyslance členských zemí při EU, aby dohodli rozdělení 10 milionů dávek od Pfizeru tak, aby se podařilo zaplnit mezery v jednotlivých zemích.

Portugalské předsednictví EU navrhlo, aby tři miliony byly rezervovány pro šestici nejpotřebnějších zemí, konkrétně šlo o Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Lotyšsko, Slovensko a Česko. Jsou to země, které zatím dostaly v rámci společných nákupů podprůměrné množství dávek, protože při předchozích objednávkách neprojevily zájem o celý svůj stanovený příděl. Zbývajících sedm milionů dávek mělo být jako obvykle rozděleno podle počtu obyvatel. Vzhledem k výhradám Prahy, Vídně a Lublaně velvyslanci dnes návrh mírně pozměnili, ale ani poté nedospěli k jednohlasnému rozhodnutí. Návrhy náhradních řešení mohou podávat ještě do dnešních 19:00.

Unijní země v prvním čtvrtletí dostaly přes 90 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, což je zvláště kvůli výpadkům firmy AstraZeneca výrazně méně, než čekaly. Společně nakoupené očkovací látky si mezi sebe rozdělují podle počtu obyvatel. Když však některé země neprojeví zájem o celý svůj příděl, mohou si jej koupit jiné státy, čímž vzniká kritizovaný nepoměr.

Zdroj