Země Evropské unie se shodly na znění aktu o umělé inteligenci. ‚První pravidlo tohoto druhu,‘ vyzdvihují

před 3 měsíce 71

Zástupci členských států Evropské unie se v pátek shodli na konečném kompromisním znění aktu o umělé inteligenci. Oznámilo to belgické předsednictví. Odsouhlasený postoj je už definitivní, akt ale musí ještě formálně schválit Evropský parlament, stane se tak nejspíš v dubnu.

Brusel 17:56 2. února 2024

Umělá inteligence (ilustrační foto)

Umělá inteligence (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí Evropské unie dosáhli dohody na podobně unijních pravidel loni na začátku prosince po mnohahodinových jednáních. Nyní bylo na členských státech Unie, aby tehdy dojednaný text finálně potvrdily. Výhrady měla do poslední chvíle Francie, nakonec ale věc rovněž podpořila.

‚Stačí program za pár korun.‘ Jak vzniká hrozba jménem deepfakes a co falešná videa odhalí

Číst článek

„Akt o umělé inteligenci je milníkem, jde o první pravidla pro umělou inteligenci na světě,“ uvedlo belgické předsednictví v prohlášení s tím, že cílem normy je zajistit, aby bylo používání umělé inteligence bezpečné a v souladu se základními právy Unie.

Akt spočívá v klasifikaci technologií podle způsobu využití a zavedení různých úrovní omezení podle toho, jaké s sebou nesou riziko. Některé systémy chce EU zcela zakázat, další nástroje jako algoritmy na rozpoznávání obličejů by zase podléhaly silné regulaci.

‚Dobrý sluha, ne zlý pán‘

Norma „zamezí třeba takzvaného social scoringu, tedy hlídání občanů kamerami ve veřejném prostoru a jejich hodnocení podle prohřešků," komentoval rozhodnutí států EU místopředseda české vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti).

„Nebude také možné, aby docházelo k biometrické kategorizaci občanů s cílem vyvodit jejich politické názory, rasu nebo například náboženskou víru či sexuální orientaci. Stejně tak nebude možné až na velmi úzké výjimky využívat systémy umělé inteligence na pracovišti nebo ve vzdělávacích institucích pro rozpoznávání emocí,“ dodal v tiskové zprávě s tím, že pravidla by měla začít platit do konce roku.

ChatGPT v automobilech? Volkswagen oznámil jeho zavedení do svých nových modelů

Číst článek

Podle Bartoše dohoda „nastavuje důležité záruky pro využívání umělé inteligence tak, aby byla dobrým sluhou, ne špatným pánem“. Konečná podoba dohody podle něj není „zcela perfektní“, je však po měsících složitého vyjednávání vyváženým kompromisem.

Hlasovat se bude v dubnu

Francie, spolu s Německem a Rakouskem, se v posledních týdnech snažila o to, aby bylo jednání o přelomových pravidlech znovu otevřeno. Podle všeho se ale všem třem zemím podařilo získat určité ústupky a s textem nakonec souhlasily, napsal bruselský server Politico.

Ani předchozí jednání mezi zástupci unijních institucí nebyla jednoduchá, postoje Evropského parlamentu a členských států se totiž původně dost lišily.

Nyní je na právnících a lingvistech, aby text takzvaně vyčistili. Poté budou o aktu hlasovat v příslušném parlamentním výboru, nejspíš 13. února a následovat bude schválení i na plenárním zasedání Evropského parlamentu pravděpodobně v dubnu.

ČTK

Přečtěte celý článek