Země G7 podle USA chystají další protiruské sankce

5 měsíce starý 97

foto Lídři zemí G7 a zástupci EU na summitu u německého Garmisch-Partenkirchenu, 26. června 2022.

Berlín - Spojené státy spolu s dalšími zeměmi ze skupiny velkých světových ekonomik G7 chystají další protiruské sankce, které postihnou mimo jiné ruský zbrojní průmysl či osoby odpovědné za válečné zločiny na Ukrajině. Dnes to na summitu G7 v bavorském alpském zámku Elmau před začátkem jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským novinářům sdělil zástupce americké vlády. Možností je i zavedení cenového stropu na vývoz ruské ropy, toto opatření ale zatím nemá jednoznačnou podporu Evropské unie.

USA uvedly, že nová odvetná opatření, která by postihla i stovky dalších osob a institucí a která by zahrnovala sankční cla na ruské produkty, koordinují s dalšími členy G7. Těmi vedle USA jsou Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada a Německo; jednání skupiny G7 se tradičně účastní také Evropská unie.

Otázka cenového stropu na vývoz ruské ropy je zatím otevřená. Předseda Evropské rady Charles Michel v neděli řekl, že o tomto mechanismu potřebuje Evropa více a podrobně jednat. Zastropování cen, kterými chtějí USA zabránit Rusku vydělávat na nynějších vysokých cenách energií, bylo tématem i nedělní bilaterální schůzky německého kancléře Olafa Scholze a amerického prezidenta Joe Bidena. Podle Bílého domu ale tato část debaty nebyla příliš podrobná.

Země G7 rovněž míří k zákazu dovozu zlata z Ruska, což je pro Moskvu významný exportní artikl. Zákaz již ohlásily USA, Kanada, Británie a Japonsko, naopak EU o něm chce ještě jednat.

Zdroj