Zemědělci z celé ČR vyrazili na protestní jízdy. Někde chtějí blokovat dopravu

před 6 měsíce 75

Zemědělci napříč Českem vyrazili ve čtvrtek na protestní jízdy. Hlavní demonstrace probíhá od 10 do 12 hodin a podle Agrární komory ČR by se jí mělo zúčastnit více než 2000 zemědělských strojů. Další protesty probíhají na hranicích se Slovenskem, Polskem a Německem a také v ulicích a okolí velkých měst. 

Příjezd protestní jízdy do Dolního Dvořiště. | Video: Deník/Zuzana Gabajová

V případě Ústeckého kraje se největší kolona traktorů a dalších strojů vydala k Hoře Sv. Šebestiána na Chomutovsku. Podobně jako v pondělí chtějí nespokojení zemědělci i tentokrát především poukázat na problémy sektoru, nikoliv zbytečně blokovat silnice. Kolona traktorů vyrazila za deště brzy ráno například z Litoměřicka, seřadiště měli zemědělci v Březně u Chomutova. Odtud vyjeli v 10 hodin k hraničnímu přechodu Hora Sv. Šebestiána. Tam se mají v poledne setkat s kolegy z Německa.

Podle ČTK se zúčastní asi 80 vozidel. „Tahle demonstrace má za cíl vrátit rozum do zemědělství. Omezit na minimum byrokracii a umožnit svobodné podnikání,“ řekl ráno Deníku hlavní agronom ZD Klapý Jiří Vaněk.

Takto na protestní jízdu vyrazili zemědělci z Klapého:

K protestu se připojili i zemědělci v Plzeňském kraji.  Zhruba třicet traktorů s přívěsy a nákladních vozů se ve čtvrtek 22. února se od rána řadilo do kolony v areálu Zemědělského družstva Komorno v Chválenicích. Kolona vozidel s nápisy proti zemědělské politice Evropské unie naplánovala odjez na 9:45 hodin. Pod dozorem policie dorazily traktory s přívěsy a nákladní vozy protestujících zemědělců z Plzeňska ve čtvrtek 22. února zhruba v 10.15 hodin na kraj Plzně k obchodnímu centru Olympia. Projely dva objezdy, aniž by omezily jízdu ostatním řidičům, a vyrazily směrem na Losinou, kde na velkém kruhovém objezdu akce skončila a zemědělci se rozjeli k domovu.

Protest zemědělců v Praze se zvrhl v demonstraci protivládních subjektů, kterou sami zemědělci kritizují:

Demonstrace zemědělců v Praze

Fiasko protestu v Praze? Kritizují ho samotní zemědělci, obchod končí spolupráci

Podobná situace byla také na Domažlicku, kde na silnice vyjela kolona 34 traktorů a zemědělské techniky z Mrákova, Puclic, Staňkova, Meclova, k nimž se připojili i zemědělci z Tachovska. „Pojede se z Mrákova na Maxov, Spálenec, Českou Kubici, napojíme se na hlavní silnici č. 26 směr Folmava. Zde na kruhovém objezdu se otočíme a pojedeme směr Draženov, zde se otočíme a pojedeme zpět na Folmavu na kruhový objezd. Potom znovu do Draženova a zpět na Folmavu. Celkem budeme na Folmavě na kruhovém objezdu třikrát,“ popsal protestní jízdu traktorů a zemědělské techniky Jiří Schamberger za Zemědělské obchodní družstvo Mrákov a Okresní organizaci zemědělského svazu Domažlice.

Další zhruba tři desítky traktorů se vydaly ve čtvrtek dopoledne z Číhaně směrem na Klatovy. Právě hlavní tah na Klatovy a následně i městem si pro svou jízdu vybrali zemědělci z regionu. V Klatovech trasa směřuje k nemocnici a poté na Domažlice a zpět.

Okružní jízdy i blokády

Ve Středočeském kraji se k dnešním protestním jízdám na podporu akcí na hranicích připojují zemědělci ve všech okresech. Například na Benešovsku, kde se do akce zapojí přes 40 strojů, chystají okružní jízdy kolem Benešova, Vlašimi a Votic. Na hranice míří někteří zemědělci z Mladoboleslavska. Několik nákladních souprav se připojí k protestujícím z Libereckého kraje, společně dojedou na trojmezí Česko, Polsko, Německo, řekla už dříve ČTK ředitelka středočeské agrární komory Petra Novotná.

Kolony traktorů a dalších zemědělských vozidel mohli spatřit lidé i v Rakovníku. Desítky traktorů a další zemědělská technika se sjely do areálu společnosti AgroZZN, odkud úderem desáté hodiny vyjely vstříc rakovnickým ulicím.

Zemědělci v Rakovníku:

„Demonstrujeme proto, že se sem pouští dovoz levného obilí, shazuje nám to cenu a tím pádem to snižuje naši konkurenceschopnost. Dovážené zboží nemá takovou kvalitu jako naše, musíme dodržovat Green deal, všechny směrnice a dovážené zboží se dělá bez směrnic, což je v trhu nefér, protože jejich náklady jsou úplně jiné. Tím pádem oni v dané ceně dokáží vydělávat, ale my už ne, jelikož náklady máme daleko větší,“ uvedl za všechny protestující zemědělce František Zralý, předseda zemědělského družstva Lašovice.

V čem se od sebe pondělní a čtvrteční demonstrace zemědělců liší:

Demonstrace zemědělců před ministerstvem zemědělství a blokáda pražské magistrály.

Protesty zemědělců: Jak se liší pondělní a čtvrteční blokáda, čeho mají docílit

Na protestní jízdu vyrazili také zemědělci v Jihočeském kraji. V Českých Budějovicích měli sraz u tamního Výstaviště. „Protest zemědělců okresu České Budějovice se bude konat na parkovací ploše před hlavní branou českobudějovického výstaviště, kam se před 10. hodinou sjede asi 50 traktorů a dalších zemědělských strojů,“ zmínila Hana Šťastná, ředitelka Regionální agrární komory Jihočeského kraje.

V prohlášení agrární komory je mimo jiné řečeno, že cílem je upozornit veřejnost na hluboké rozčarování zemědělců z tíživé situace způsobené špatnými politickými rozhodnutími. „Akce nemá za cíl paralyzovat dopravu a nebude agresivní,“ říká Hana Šťastná a dodává, že půjde o „agrotechnické“ volání o pochopení a pomoc i v zájmu (jiho)českých obyvatel.

Protest zemědělců v Českých Budějovicích.Protest zemědělců v Českých Budějovicích.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Na protestní jízdu vyrazili ve čtvrtek v 10 hodin i zemědělci z Trutnovska. Čtyři desítky traktorů vyjely z Trutnova z areálu zemědělské společnosti Cerea v Poříčí. Projely městem a vydaly se přes Zlatou Olešnici do Královce na hranici s Polskem. Tam se potkají s polskými kolegy. „Snažíme se jen o to, aby se o problémech v zemědělství začalo mluvit nahlas. Traktory jsou naše výrobní prostředky, proto jedeme s nimi. V Evropě už zemědělci vyjeli, tak teď jedeme my. Zemědělci nemají jinou možnost, jak dát najevo nespokojenost,“ uvedl předseda Okresní agrární komory Trutnov Petr Martinec.

„Jde nám o zachování českého a evropského zemědělství v rozměru, jaký má. Jde nám o české potraviny a upozornění na bruselskou „buzeraci“ a nucení k nevýrobě českých produktů a potravin. Produkujeme maso, mléko, děláme obilí. Dopady Green Dealu jsou takové, že evropskými nařízeními jsme donuceni omezovat výrobu,“ řekl Petr Martinec.

Protesty zemědělců v Trutnově:

Okolo osmdesáti traktorů českých i polských zemědělců dorazilo ve čtvrtek 22. února na protest u hraničního přechodu v Chotěbuzi. „Nebojujeme proti vládě, tento protest je naopak podporou našeho ministra zemědělství, aby v Evropské unii dokázal podpořit potřebné věci,“ uvedl na místě jeden z hlavních organizátorů čtvrteční akce v Chotěbuzi, zemědělec Marian Kaleta, který hospodaří na Třinecku.

Podpora Agrární komory

Na rozdíl od kontroverzní protestní jízdy zemědělců na Prahu v pondělí 19. února podpořily čtvrteční mezinárodní akci významné profesní organizace. Především Agrární komora České republiky, která se od pondělní demonstrace předem distancovala. Zemědělcům v Česku, ale i dalších zemích střední a východní Evropy, vadí jim zejména byrokratická zátěž a dopady Green Dealu (Zelené dohody pro Evropu). Protesty také upozorňují na bezcelní dovozy produktů z třetích zemí, kvůli kterým výrazně propadly ceny komodit.

Přečtěte celý článek