Zemětřesení v Chorvatsku bylo znát i v Česku a na Slovensku. Není to běžné, říká expert

1 měsíc starý 14

Aktualizováno 16:15 29. prosince 2020, 14:30 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Bratislava a západ Slovenska hlásí otřesy půdy. Lidé tam pocítili dnešní zemětřesení z Chorvatska, uvedla agentura TASR s odvoláním na Kristiána Csicsaye z Ústavu věd o Zemi Slovenské akademie věd. Otřesy cítili kromě hlavního města i obyvatelé Trnavy, Šamorína či Nitry. Hasiči v Bratislavském kraji zatím nezaznamenali žádné škody ani zraněné.

Seismograf, ilustrační fotografie

Seismograf, ilustrační fotografie
FOTO: Wikipedia

Kristián Csicsay agentuře řekl, že ústav doteď eviduje 50 zpráv o zemětřesení. "Hlášení jsou z vyšších poschodí," podotkl.

TASR rovněž zmiňuje některé obyvatele slovenské metropole, kteří popsali otřesy půdy na sociálních sítích. "Ve 12:21 se normálně hýbal celý náš dvanáctiposchoďový dům ve čtvrti Petržalce. Dost nepříjemný zážitek," citovala agentura ženu jména Katarína. Obyvatelé zasažených městských částí zaznamenali zejména pohyb klíčů ve dveřích, třes žaluzií, lustrů nebo ozdob na vánočních stromečcích.

Otřesy půdy na Slovensku byly podle vědce Csicsaye důsledkem dnešního silného zemětřesení v Chorvatsku. Necelých dvacet minut po poledni zemi zasáhly otřesy o síle 6,3 stupně.

Podle dosavadních informací si tamní zemětřesení vyžádalo nejméně jeden lidský život. Dále způsobilo materiální škody a jsou hlášení rovněž ranění. Záchvěvy spojené s tímto zemětřesením hlásí kromě Slovenska rovněž Bosna, Itálie a Česko.

Ředitel Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR, seizmolog a vulkanolog Aleš Špičák uvedl, že v České republice se zemětřesení pocítilo překvapivě výrazně. Ústav během několika hodin kontaktovala asi stovka lidí. Podle Špičáka se kromě Prahy zatím ozvali obyvatelé jihu Čech, které jsou epicentru nejblíže, dále pak Karlových Varů, Plzně a České Lípy.

"Je to záležitost, která není úplně běžná, aby na našem území byla pocítěna silná, vzdálená evropská zemětřesení, ale stává se to. Řekněme tak jednou za deset let. Čili není to nic mimořádného, není to v každém případě nic nebezpečného," zdůraznil Špičák. Podle něj nebyli ohroženi ani lidé ani statika budov v Česku. Svědci hlásili, že pocítili například chvění domů.

"Zprávy nám podávají lidé ze svých bytů a popisují, jak se jim otvíraly, zavíraly dveře, cinkaly ozdoby na stromečku," řekl Špičák. Ústav na web také umístil dotazník, v kterém mohou lidé popsat svou zkušenost.

"Zasahovali jsme v Řepích. Obyvatelé pocítili chvění budovy. Po průzkumu a konzultaci s ředitelem Geofyzikálního ústavu AV ČR došlo před hodinou k velmi silnému zemětřesení v Chorvatsku, jeho sílu mohli pocítit i obyvatelé ČR. Zemětřesení nemohlo mít vliv na statiku budov v ČR," uvedli dnes na twitteru pražští hasiči.

Zdroj