Zemřel britský princ Philip, manžel královny Alžběty II. Bylo mu 99 let

1 měsíc starý 7

Na zprávu o smrti člena královské rodiny již zareagoval britský premiér Boris Johnson. „Princ Phillip si získal náklonost lidí napříč generacemi a inspiroval mladé. Dnes truchlíme společně s královnou,“ řekl předseda vlády. 

Princ Philip byl do vysokého věku stále vitální a aktivní, z veřejného života se stáhl teprve v roce 2017. Poslední dobou pobýval se svou chotí kvůli koronavirové pandemii na hradě Windsor.

Také ho trápily zdravotní potíže. Od letošního února do března pobýval v londýnské nemocnici, kde se léčil s infekcí a po neupřesněném zákroku na srdci. Koncem roku 2011 byl hospitalizován kvůli voperování cévního implantátu, v roce 2013 podstoupil operaci břicha.

Princ Philip stál více než sedm desetiletí po boku patrně nejznámější panovnice světa, britské královny Alžběty II. Celou tu dobu podporoval svou choť v její roli a zároveň si uprostřed přísných pravidel královského dvora zachovával svůj osobitý styl. Narodil se 10. června 1921 ve vile na ostrově Korfu. Jeho babička z matčiny strany byla vnučkou britské královny Viktorie.

Zdroj