Zemřel dánský kreslíř Kurt Westergaard. Jeho karikatura Mohameda vyvolala celosvětové protesty

3 měsíce starý 30

V Kodani zemřel ve věku 86 let dánský kreslíř Kurt Westergaard, jehož karikatura proroka Mohameda spolu s dalšími satirickými obrázky vyvolala před lety rozsáhlé protesty v řadě muslimských zemí. Informoval o tom v pondělí server BBC s odvoláním na místní média. Karikaturista podle nich zemřel po dlouhé nemoci 14. července, den po svých narozeninách.

Kodaň 8:21 19. července 2021

Dánský karikaturista Kurt Westergaard | Foto: Odd Andersen | Zdroj: Reuters

Westergaard pracoval od 80. let minulého století pro dánský list Jyllands-Posten. V celém světě ho proslavila karikatura z roku 2005, na níž zobrazil proroka Mohameda s turbanem ve tvaru bomby s hořící roznětkou. Tuto a další karikatury dánského listu přetiskly posléze některé evropské deníky, čímž vyvolaly masové protesty v muslimském světě.

Novinář zveřejnil zprávu o kritice turecké intervence v Sýrii. Soud mu uložil dva roky vězení

Číst článek

Sám kreslíř čelil výhrůžkám smrtí a dánská policie zatkla i několik lidí, kteří ho plánovali zabít. Dostal proto i ochranku a žil na tajných adresách, uvedl v pondělí server BBC.

Westergaardovy i další podobné karikatury si berou na mušku terorismus islamistických radikálů. Deníky, které karikatury otiskly, se hájily svobodou slova. Někteří ale považují takové karikatury za urážení náboženského cítění některých skupin společnosti.

Westergaard před lety v rozhovoru řekl, že svých satirických kreseb nelituje. Podle něj vyvolaly důležitou diskusi o islámu v západních zemích.

Kvůli karikaturám Mohameda dav demonstrantů začátkem roku 2006 napadal ambasády a konzuláty Dánska v Sýrii, Libanonu nebo Íránu a mnozí i v dalších muslimských zemí pálily vlajky Dánska.

Kurt Westergaard, dessinateur de l’une des caricatures de Mahomet reprises par @Charlie_Hebdo_, est mort, à l’âge de 86 ans.https://t.co/j7hUyyYrLj pic.twitter.com/QtkX7xzkMs

— Elodie Jauneau (@ElodieJauneau) July 19, 2021

Kvůli karikaturám proroka Mohameda také umírali lidé. Nejznámějším případem byl teroristický útok na redakci francouzského týdeníku Charlie Hebdo v lednu 2015. Dva islamisté při něm zabili 12 lidí včetně redaktorů a kreslířů listu, který opakovaně publikoval karikatury muslimského proroka.

Na snahu vysvětlit žákům svobodu slova na příkladu Mohamedových karikatur doplatil francouzský učitel, jemuž mladík čečenského původu loni v říjnu v Paříži usekl hlavu.

ČTK

Zdroj