Zemřel Emil Boček, poslední český pilot RAF. Ke 100. narozeninám mu přál i Karel III.

2 měsíce starý 14

Boček odešel bojovat z nacisty obsazeného Československa v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. Na svém kontě má 26 operačních letů, nalétal 73 hodin a 50 minut.

ČTĚTE TAKÉ: Týral prezident Zápotocký vězně v koncentráku? Gottwaldův nástupce nebyl jen bodrý strýc

Za bojové hrdinství obdržel vysoká československá a britská válečná vyznamenání. Prezident Václav Klaus mu v roce 2010 propůjčil nejvyšší státní vyznamenání Řád Bílého lva III. třídy, prezident Miloš Zeman mu v roce 2019 udělil stejný řád nejvyšší třídy.

Sté narozeniny oslavil Boček v únoru, v dopise, mu gratuloval i britský král Karel III. Britský král v dopise, jehož fotografii zveřejnil britský velvyslanec v Česku Matthew Field, poslal Bočkovi nejvřelejší gratulace, slovo nejvřelejší podtrhl. Král v dopise uvedl, že nezdolná statečnost, odhodlání a oddanost povinnosti Bočka a jeho spolubojovníků nebudou ve Velké Británii nikdy zapomenuty.

Podívejte se na reportáž CNN Prima NEWS o 100. narozeninách Emila Bočka:

Zdroj