Zemřel jazzový hudebník a skladatel Pavel Smetáček

2 měsíce starý 111

foto Ilustrační foto - Vystoupení Pavla Smetáčka spolu s Tradicional Jazz Studiem bylo 5. května 2005 součástí oslav Dne Evropské unie na pražském Smíchově.

Praha - Ve věku 82 let dnes zemřel klarinetista, saxofonista a skladatel Pavel Smetáček. Úmrtí vedoucího souboru Traditional Jazz Studio ČTK oznámila jeho rodina V letech 1994 až 1998 působil Smetáček také jako diplomat na českém velvyslanectví v Římě.

Soubor Traditional Jazz Studio známý pod označením Smetáčkovci si v roce 2014 koncertem v Českém muzeu hudby v Praze připomněl 55. výročí svého prvního vystoupení z 8. listopadu 1959. Soubor propagoval a aktivně rozvíjel odkaz tradičního jazzu. Zpočátku se skupina důsledně soustředila na rekonstrukci jazzové klasiky 20. let 20. století, ale brzy rozšířila záběr i o modernější období vývoje žánru. Skupinou prošla více než stovka předních českých jazzových hudebníků. Odehráli kolem pěti tisíc vystoupení. Spolupracovali příležitostně s Hanou Hegerovou, Evou Olmerovou a mnoha českými i zahraničními hudebníky.

"Naše první vystoupení se uskutečnilo v sálu Pygmalion paláce Fénix na Václavském náměstí, kam do jazzového klubu chodila i Vlasta Průchová a Jan Hammer," vzpomínal Smetáček.

Vedle mnoha skladeb je Smetáček autorem několikrát doplňovaného vydání knihy Jsem asi umí(r)něným tradicionalistou. Postavení tradičního jazzu v České republice považoval za stabilní. "Má to mírné výkyvy, ale pořád je zde takových sto tisíc lidí, které to zajímá a existují i další potenciální příznivci. Jedná se o stále živý žánr a trvalou součást kulturní scény," uvedl.

. Smetáček byl držitelem řady ocenění, například Výroční ceny České jazzové federace za rok 1967 nebo Evropské ceny Masarykovy akademie umění za celoživotní činnost.

Pavel Smetáček se narodil 4. ledna 1940 v Praze. Jeho otcem byl uznávaný dirigent a hobojista Václav Smetáček, který přes tři desetiletí působil v čele orchestru Pražských symfoniků. Bratrem Pavla Smetáčka byl spoluzakladatel souboru Traditional Jazz Studio tubista Ivan Smetáček, který zemřel před dvěma lety ve věku 83 let. Synem Pavla Smetáčka je bubeník a kapelník Štěpán Smetáček, který spolupracuje s předními rockovými zpěváky a popovými kapelami. Byl strýcem pražských politiků Jana Čižinského a Pavla Čižinského.

jir rot

Zdroj