Zemřel kreslíř a karikaturista Pavel Reisenauer

před 2 měsíce 69

„Zřejmě se nedá napsat těžší věta – náš kolega Pavel Reisenauer zemřel,“ napsal na sociálních sítích šéfredaktor Respektu Erik Tabery, podle kterého byl Pavel Reisenauer tím, kdo vtiskl Respektu tvář, a „činil tak více než třicet let“.

Pavel Reisenauer se narodil 7. října 1961 a v době před listopadem 1989 pracoval jako topič nebo noční hlídač. V roce 1990 jej oslovil Viktor Karlík, zda se nechce podílet na grafice Respektu. Zpočátku pomáhal s grafickou úpravou, posléze začal připravovat titulní strany a vtiskl jim specifický a neopakovatelný ráz.

„Za léta se jeho kreslířské umění propracovalo k dokonalosti,“ popsal Reisenauerovo umění Erik Tabery, který také upozornil, že Reisenauerovy kresby jsou specifickou kronikou porevolučního dění v Československu a později v České republice.

„Byl nekorektní, ale zároveň nesmírně citlivý ilustrátor. Vysmíval se lidem u moci, ale prožíval osud lidí, kteří většinou žili na okraji. Těm se i snažil pomáhat,“ napsal ve své vzpomínce Tabery.

Pavel Reisenauer získal v roce 2008 za „jedinečnou výtvarnou reflexi společenských událostí“ na stránkách Respektu Cenu Karla Havlíčka Borovského.

Přečtěte celý článek