🥀 Zemřel kreslíř Respektu Pavel Reisenauer. Byl to on, kdo vtiskl časopisu tvář, a činil tak více než třicet let. https://t.co/xnsr2F21vk pic.twitter.com/vNEQq0kTzN

— Týdeník Respekt (@RESPEKT_CZ) February 14, 2024

Ve věku 62 let zemřel výtvarník Pavel Reisenauer, známý svými kresbami pro týdeník Respekt. O jeho úmrtí ve středu informoval časopis na síti X. Reisenauer byl součástí Respektu podle šéfredaktora Erika Taberyho od roku 1990. V minulosti mimo jiné obdržel novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského.

Praha 16:54 14. února 2024

Autor obálek a dalších kreseb v Respektu Reisenauer získal cenu za rok 2008. Nadace Český literární fond mu ji udělila za jedinečnou výtvarnou reflexi domácího i světového dění. „Z ceny mám samozřejmě radost, ale je zajímavé, že jsem ji dostal přesto, že nejsem novinář,“ řekl při převzetí ceny výtvarník.

Šéfredaktor Tabery: Smyslem Respektu je věřit v inteligenci čtenářů, ne se politicky profilovat

Číst článek

S Respektem byl Reisenauer spjatý od jeho počátku. Podle šéfredaktora nejdříve pomáhal s grafickou úpravou a následně začal připravovat titulní strany.

„Za léta se jeho kreslířské umění propracovalo k dokonalosti. Kresby jsou také kronikou porevolučního dění v naší zemi. Byl nekorektní, ale zároveň nesmírně citlivý ilustrátor. Vysmíval se lidem u moci, ale prožíval osud lidí, kteří většinou žili na okraji. Těm se i snažil pomáhat,“ konstatoval Tabery.

Předtím, než začal pracovat pro Respekt, dělal Reisenauer topiče v kotelně pražské fakultní nemocnice a nočního hlídače u národního podniku Průmstav. V rozhovoru, který vyšel před pěti lety k 30. narozeninám Respektu, poznamenal, že výhodou těchto zaměstnání pro něj bylo i to, že tam mohl malovat. Proč nešel po gymnáziu studovat kresbu, odůvodnil mimo jiné tím, že ho to nelákalo a raději vše dělal sám.

První číslo Respektu vyšlo v březnu 1990. Předchůdcem týdeníku byl Informační servis, který se zrodil v listopadu 1989 a vytvářeli ho lidé z okruhu samizdatových kulturních časopisů Sport a Revolver Revue.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Zemřel Pavel Reisenauer. Dvornímu výtvarníkovi časopisu Respek bylo 62 let

  2. Prezidentovi stoupla popularita. Klesla naopak vládě, premiérovi či Parlamentu, vyplývá z průzkumu STEM

  3. Přijímačky na střední ukazují, proč se digitalizaci v Česku nedaří

  4. ONLINE: Nevinní. Soud v kauze Čapí hnízdo i napodruhé zprostil Babiše a Nagyovou obžaloby

  5. Padesát koncertů a reedice legendární desky Zamilovaná. Lenka Filipová letos slaví sedmdesátiny

  6. Nevěra, tradiční genderové role a závazky: jak si vedou Češi ve vztazích?

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme