Zemřel Petr Adam, jeden z obviněných v kauze Hlubuček. Policie ho vinila z podplácení

1 týden starý 69

Zemřel obchodník v telekomunikačním byznysu Petr Adam, který byl jedním z třinácti obviněných v korupční kauze kolem Petra Hlubučka (STAN). Podle vyšetřování se pokoušel uplatit člena dozorčí rady dopravního podniku. V úterý o tom informoval server iDNES.cz, Radiožurnálu to poté potvrdily na sobě nezávislé zdroje obeznámené s případem. Policie nyní smrt vyšetřuje, přesnou příčinu úmrtí určí pitva.

Praha 11:28 21. června 2022

Petr Adam byl v letech 2013 až 2017 poslancem. Zvolen byl jako nestraník za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. | Foto: Filip Jandourek

Skupina kolem bývalého náměstka primátora Petra Hlubučka a podnikatele Michala Redla ovlivňovala podle policie tři velké zakázky. V jedné z nich se angažoval i zemřelý podnikatel Petr Adam, který se podle policie snažil uplatit člena dozorčí rady dopravního podniku Michala Zděnka kvůli tomu, že měl výhrady k zakázce na pořízení rádiového telekomunikačního systému.

‚Jak se to vyřeší, tak ti donesu půl míče.‘ Tři zakázky, které ovlivňovala skupina kolem radního Hlubučka

Číst článek

V únoru 2021 za Zděnkem přišel Adam a na schůzce v pražském obchodním centru Arkády Pankrác se ho nejprve vyptával, co se mu na zakázce nelíbí. Na další schůzce mu slíbil „tři kila“ v tašce, když „to dopadne“. Michal Zděnek to pochopil tak, že když přestane schválení zakázky brzdit, dá mu podnikatel Adam tři sta tisíc korun.

Na dalším jednání dozorčí rady Zděnek přesto znovu přednesl své pochybnosti o zakázce. A podnikatel Adam na další schůzce nabídku úplatku zvýšil.

„Tak já tady tobě, hned, jak se to vyřeší, tak já ti donesu půl míče, po stovkách měsíčně následně, jestli souhlasíš?“ řekl Adam 9. září 2021 v sedm hodin večer na setkání, které už monitorovala policie. Na další schůzce přesvědčoval Zděnka i tehdejší náměstek pražského primátora Petr Hlubuček ze STAN.

Po posledním setkání v lednu letošního roku podnikatel Adam hodil členovi dozorčí rady dopravního podniku Zděnkovi do auta na sedadlo spolujezdce obálku a odešel. Zděnek ji odvezl na policejní služebnu, a když ji policisté rozlepili, našli v ní 100 tisíc korun.

Jak vyplývá z policejních odposlechů, na úplatku se podnikatel Adam údajně domlouval ještě s jedním podnikatelem Jindřichem Špringlem, jenž měl na zakázce údajně zájem.

„No, hele jak jsem ti psal, v 7 mám tam toho (člen dozorčí rady), já mu nabídnu tamto, kdyby s tím měl problém, tak kejvnu když tak, jak jsme se bavili,“ řekl Adam 9. září 2021. Špringl odpověděl: „No jasný, ok, to prorazíme ty vole.“

Oba byli v této kauze obviněni z podplácení.

mch, lou

Zdroj