Zemřel princ Philip, manželovi královny Alžběty II. bylo 99 let

3 týdny starý 2

Smutná zpráva přichází z Velké Británie. Ve věku 99 let dnes zemřel princ Philip. Manžel královny a otec prince Charlese skonal na zámku Windsor, kam se vrátil po téměř měsíci, který strávil v nemocnici po srdeční slabosti.

Vévoda z Edinburghu byl hospitalizován kvůli srdečnímu onemocnění, k němuž se posléze přidala infekce. Po 28 dnech se mohl vrátit domů, kde už ho čekala jeho manželka, s níž strávil dlouhých 73 let.

Buckinghamský palác oznámil princův odchod na svém twitterovém účtu: “S hlubokým zármutkem Její Veličenstvo královna oznamuje smrt svého milovaného manžela, Jeho královské Výsosti prince Philipa, vévody z Edinburghu. Jeho královská výsost dnes ráno pokojně zemřela na zámku Windsor.”

It is with deep sorrow that Her Majesty The Queen has announced the death of her beloved husband, His Royal Highness The Prince Philip, Duke of Edinburgh.

His Royal Highness passed away peacefully this morning at Windsor Castle. pic.twitter.com/XOIDQqlFPn

— The Royal Family (@RoyalFamily) April 9, 2021

Smrt královnina manžela je pro Velkou Británii velkou ztrátou. Po boku Alžběty II. stál Philip 69 let její vlády. Mají spolu čtyři děti, tři syny a jednu dceru. Zároveň byl pradědečkem deseti dětí. Až do své smrti byl Philip nejstarším partnerem vládnoucího monarchy.

„Po všechny ty roky stál při mně a dodával mi sílu,“ řekla královna na oslavě Zlaté svatby v roce 1997. Přestože v některých momentech bylo jejich manželství vystaveno různým zkouškám, vždy stáli při sobě. Philip byl znám svou vášní pro létání, kterému se aktivně věnoval, byl fanouškem kosmonautiky, což se projevilo především po přistání trojice astronautů na Měsíci. S Neilem Armstrongem, Michaelem Collinsem a Buzzem Aldrinen si dokonce princ vyžádal osobní setkání.

Princ Philip se narodil 10. června 1921 jako princ řecký a dánský. Už v jeho jednom roce ovšem rodina musela z Řecka po porážce v řecko-turecké válce utéct do exilu v Paříži. Tam Philip získával základní vzdělání, ale poté se v devíti letech přesunul za svými sestrami do Německa. Posléze se přestěhoval do Anglie, studoval však ve Skotsku. 

S budoucí královnou se Philip setkal ve svých třinácti letech na svatbě svého bratrance. Tehdy bylo malé Alžbětě teprve osm let. Jejich vztah však začal až v době, kdy pozdější princ studoval na královské námořní akademii. Tam se se svou budoucí ženou opět setkal a od té doby si začali vyměňovat korespondenci. Když se Alžběta ve dvaceti letech rozhodla, že Philip bude jejím manželem, už s tím nic neudělali ani její rodiče, kteří jejich vztahu jinak moc nepřáli.

Zdroj