Zemřel výtvarník Pavel Reisenauer, známý svými kresbami pro Respekt

před 2 měsíce 72

foto Zemřel výtvarník Pavel Reisenauer, známý svými ilustracemi pro časopis Respekt, se kterým spolupracoval od roku 1990. Bylo mu 62 let.  Na archivním snímku Pavel Reisenauer v Prager Kabarett, kde byla 17. února 2012 zahájena výstava jeho kreseb.

Praha - Ve věku 62 let zemřel výtvarník Pavel Reisenauer, známý svými kresbami pro týdeník Respekt. O jeho úmrtí dnes informoval časopis na síti X. Reisenauer byl součástí časopisu podle šéfredaktora Erika Taberyho od roku 1990. V minulosti mimo jiné obdržel novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského.

Autor obálek a dalších kreseb v Respektu Reisenauer získal cenu Karla Havlíčka Borovského za rok 2008. Nadace Český literární fond mu ji udělila za jedinečnou výtvarnou reflexi domácího i světového dění. "Z ceny mám samozřejmě radost, ale je zajímavé, že jsem ji dostal přesto, že nejsem novinář," řekl tehdy výtvarník ČTK.

V Respektu Reisenauer podle šéfredaktora nejdříve pomáhal s grafickou úpravou a následně začal připravovat titulní strany. "Za léta se jeho kreslířské umění propracovalo k dokonalosti. Kresby jsou také kronikou porevolučního dění v naší zemi. Byl nekorektní, ale zároveň nesmírně citlivý ilustrátor. Vysmíval se lidem u moci, ale prožíval osud lidí, kteří většinou žili na okraji. Těm se i snažil pomáhat," konstatoval Tabery.

Přečtěte celý článek