Zemřel záporák z filmu o majoru Maisnerovi. Hvězdě pražského divadla bylo 80 let

5 měsíce starý 155

„S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v neděli 2. 1. 2022 zemřel ve věku nedožitých 81 let herec a dlouholetý člen našeho divadla, pan Viktor Vrabec," píše divadlo na svém Facebooku.

Vrabce proslavila hlavně role záporné postavy ve filmu Byl jednou jeden polda II –⁠ Major Maisner opět zasahuje! V ději několikrát volal hlavnímu hrdinovi, který ho považoval za blázna a nebral ho vážně. Proto mu říkal: „magor“. Jedním z posledních Vrabcových snímků je pak film Já, Olga Hepnarová z roku 2016.

Viktor Vrabec byl v angažmá libeňského Divadla S. K. Neumanna, tedy Divadla pod Palmovkou, mezi roky 1979 a 1993. „Po celou dobu patřil k jeho nejvýraznějším oporám a nejobsazovanějším hercům. Jeho herectví se vynikajícím způsobem uplatnilo v dramatech a charakterních rolích, ale také v komediích – a to jak klasického, tak i moderního repertoáru,“ píše se v oznámení.

Divadlo následně vypsalo několik jeho rolí. Příkladem je Antifolus Syrakuský (W. Shakespeare: Komedie omylů), Jupiter (J. Voskovec, J. Werich: Nebe na zemi), Don Juan (Moliére: Don Juan), Mefisto (M. Gerstner: Ďábelské klíče), Král (W. Shakespeare: Tragický příběh Hamleta, dánského prince) nebo Čert Marbuel (A. Dvořák, A. Wenig: Čert a Káča).

„Čest jeho památce!“ vzkazuje divadlo. Vrabec se od 60. let, kdy se objevil před kamerou, představil ve filmech, televizních inscenacích i seriálech. Hrál například v Dobrodružství kriminalistiky, Chlapcích a chlapech, Náhrdelníku či v seriálu Hříchy pro pátera Knoxe.

Zdroj