Zemřela Alžběta II. Britská královna se dožila 96 let

2 měsíce starý 32

„Královna zemřela dnes odpoledne pokojně na zámku Balmoral,“ uvedl Buckinghamský palác.

Do zámku Balmoral ve Skotsku, kde pobývala šestadevadesátiletá panovnice, se v průběhu dne sjížděli členové královské rodiny, včetně korunního prince Charlese s manželkou Camillou. Dorazil také Charlesův syn princ William a princ Harry. 

Novým britským králem se stal nejstarší syn Alžběty II., princ Charles. „Král a jeho choť dnes zůstanou na Balmoralu a v pátek se vrátí do Londýna,“ informoval královský palác.

Co bude následovat po smrti Alžběty II.

Video se připravuje ...

Co bude následovat po smrti Alžběty II.

Zdravotní stav v posledních měsících

Spekulace o zdravotním stavu královny Alžběty II. se objevily ještě počátkem roku, když začala chodit o holi po zesnulém manželovi a na svém oblíbeném panství Craigowan Lodge ve Skotsku nechala vybudovat výtah pro vozíčkáře. V posledních měsících omezila vystupování na veřejnosti a naposledy o víkendu odřekla účast na skotských hrách v městečku Braemar. Letos panovnici zastoupil její syn princ Charles. Tento týden královna ještě absolvovala program související s výměnou na postu britského premiéra.

Příběh královny

Alžběta II., celým jménem Elizabeth Alexandra Mary, se narodila 21. dubna roku 1926 jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Alžběty. Měla jediného sourozence, princeznu Margaretu. Královnou přitom původně být neměla. Její otec byl totiž mladším potomkem Jiřího V. a na trůn se původně neměl dostat. To se ovšem změnilo, když jeho bratr, který panoval jako Eduard VIII., abdikoval, aby se mohl oženit s rozvedenou Američankou Wallis Simpsonovou.

Královna Alžběta se roku 1947 vdala za Philipa, prince řeckého a dánského, a královský pár měl čtyři potomky. První potomek Charles, princ z Walesu a následník trůnu, se jí narodil 14. listopadu 1948. Jediná dcera, princezna  Anna se narodila v srpnu 1950, Andrew, vévoda z Yorku, v únoru 1960 a Edward, hrabě z Wessexu, v březnu 1964. Manžel Alžběty II. princ Philip zemřel 9. dubna 2021. Jejich manželství tak trvalo bez mála 74 let.

Od korunovace 2. června 1953 byla považovaná za panovnici nejen Velké Británie, ale i dalších 15 nezávislých států společně označovaných jako Commonwealth Realm. Dále byla také nejvyšší představitelkou anglikánské církve.

Zdroj