Zemřela fotbalová legenda a herec Jim Brown. Hájil lidská práva, hold mu vzdal i LeBron James

4 měsíce starý 6

„S hlubokým zármutkem oznamuji, že můj manžel Jim Brown zemřel. Zesnul pokojně včera večer v našem domě v Los Angeles. Pro svět byl aktivistou, hercem a fotbalovou hvězdou. Pro naši rodinu byl milujícím a úžasným manželem, otcem a dědečkem. Naše srdce jsou zlomená,“ napsala na Instagram jeho manželka Monique Brown.

ČTĚTE TAKÉ: Duel Vémoly s Kinclem překoná hranice Česka. Poraženému může pohřbít kariéru, řekl Neruda

K jeho úmrtí se na Twitteru vyjádřil také klub Clevelend Browns, jediný tým, za který Brown hrál. „Je nemožné popsat hlubokou lásku a vděčnost, kterou cítíme za to, že jsme měli možnost být malým kouskem Jimova neuvěřitelného života a odkazu. Truchlíme nad jeho odchodem, ale oslavujeme nesmazatelné světlo, které přinesl světu,“ napsal klub.

Brown debutoval v sezóně 1957. Za svou devět let dlouhou kariéru byl jednou vyhlášen nejužitečnějším hráčem ligy. V roce 1964 dovedl svůj tým k jeho zatím poslednímu vítězství v NFL.

Ve filmu se poprvé objevil v roce 1964, konkrétně ve snímku Rio Conchos. O dva roky později oznámil, že na vrcholu své kariéry odchází do sportovního důchodu. V té době zrovna natáčel svůj pravděpodobně nejznámější film Tucet špinavců. Za svůj život účinkoval ve více než 50 snímcích.

Brown se prosadil také jako aktivista za občanská práva. Pracoval s členy gangů a vězni. Jako Afroameričan také bojoval za rovnost ve sportu. „Doufám, že každý černošský sportovec najde čas, aby se dozvěděl o tomto neuvěřitelném muži a o tom, co udělal, aby změnil životy nás všech,“ uvedla legenda basketbalu LeBron James.

Zdroj