Zemřela královna Alžběta II. Nejdéle vládnoucí britské panovnici bylo 96 let

2 měsíce starý 22

Zemřela britská královna Alžběta II. Oznámil to Buckinghamský palác, vlajka na jeho střeše je na půl žerdi. Královně bylo 96 let a byla nejstarší panovnicí na světě. Zemřela na zámku Balmoral ve Skotsku. Tam dnes zůstane její nejstarší syn Charles. Smrtí královny se stal novým králem Velké Británie a v pátek se vrátí do Londýna.

Balmoral 19:21 8. 9. 2022(Aktualizováno: 19:42 8. 9. 2022)

Britskou královnou se stala ve svých 25 letech po smrti svého otce Jiřího VI. v roce 1952. V čele britské monarchie byla 70 let, což jí dělá nejdéle vládnoucí, před druhou královnou Viktorií.

Královna Alžběta (vpravo) se sestrou Margharete | Zdroj: Profimedia

Po narození byla třetí v pořadí nástupnictví na trůnu po svém strýci Eduardovi a svém otci. Král Eduard VIII. se ale již necelý rok od svho nástupu na trůn rozhodl abdikovat a britským králem se stal alžbětin otec. Alžběta se tímto aktem dostala do postavení následnice trůnu.

„Prohlašuji před vámi všemi, že celý můj život, ať už bude dlouhý nebo krátký, zasvětím službě vám a službě celému našemu impériu, ke kterému všichni patříme. Jsem si vědoma, že bez vás tento slib splnit nemohu. Proto vás nyní vyzývám, abyste mi při naplnění mého závazku pomohli. Vím, že mě podpoříte,“ řekla rozhlasovém projevu u příležitosti svých jedenadvacátých narozenin v roce 1947.

Cecil Beaton: Královna Alžběta II. s princem Andrewem, 1960 | Foto: © V & A images

Ve stejném roce se provdala za svého vzdáleného bratrance Philipa Mountbattena, poručíka námořnictva původem z Řecka. Měla s ním čtři děti. První syn, princ Charles se narodil v roce 1948, princezna Anna v roce 1950, princ Andrew v roce 1960, a o čtyři roky později třetí syn, princ Edward. 

Před svatbou se princ Philip vzdal svých dánských a řeckých titulů, oficiálně přestoupil z řecké pravoslavné k anglikánské církvi a začal vystupovat jako plukovník Philip Mountbatten. Alžběta II. měla osm vnoučat a 11 pravnoučat. 

V roce 1996 navštvíla společně se svým manželem Českou republiku. Královský pár navštívil třeba Karlův most, Rudolfinum a Brno. Podle tehdejšího šéfa hradního protokolu Miroslava Sklenáře byla moravská metropole požadavkem britské strany, který tu českou překvapil.

The Queen died peacefully at Balmoral this afternoon.

The King and The Queen Consort will remain at Balmoral this evening and will return to London tomorrow. pic.twitter.com/VfxpXro22W

— The Royal Family (@RoyalFamily) September 8, 2022

Před zámkem Balmoral, kde Alžběta II. tradičně tráví léto, se sešly desítky lidí, stejně tak před Buckinghamským palácem v Londýně, oficiálním sídlem panovnice. Lékaři královnu prohlédli ve čtvrtek ráno a její stav je znepokojil. Panovnice podle nich měla zůstat pod lékařským dohledem, uvedl Buckinghamský palác v prohlášení

Marie Starostová, ČTK

Zdroj