Zemřela pětinásobná slavice Naďa Urbánková. Odešla ve spánku, oznámila její dcera

1 měsíc starý 15

„S nekonečnou bolestí v srdci s vámi musím sdílet tu nejsmutnější zprávu. Moje milovaná maminka, zpěvačka, herečka a pětinásobná Zlatá Slavice, paní Naďa Urbánková, zemřela včera večer 3.2. 2023 ve věku 83 let na komplikace spojené s rakovinou a nedávno prodělaným onemocněním Covid-19. Zemřela ve spánku, bez bolestí,“ napsala Fabiánová na Facebook.

Naďa Urbánková, rodným jménem Naděžda Balabánová se narodila v Nové Pace u Jičína. Vystudovala zdravotní školu a začala pracovat jako zdravotní sestra. Už tehdy milovala divadlo a hudbu. V roce 1959 byla přijata do Pardubického divadla, odkud přešla do pražské Laterny magiky. V roce 1964 ji režisér Ján Roháč obsadil do hudebního filmu Kdyby tisíc klarinetů, který jí otevřel cestu do divadla Semafor, kde se stala výraznou tváří.

Text k jejímu největšímu hitu Závidím napsal Jiří Grossmann v době, kdy umíral. „Teprve po určitém čase jsme všichni pochopili, proč a co závidím. Protože on se vracel z nemocnice, kde se dozvěděl tu strašlivou diagnózu, a my až do premiéry vůbec nic netušili. Když jsem dozpívala, tak bylo jednadvacet, dvaadvacet sekund ticho. Mně šlo hlavou: ,Prokristapána, to bylo hrozný?‘ A pak se strhl obrovský potlesk,“ vzpomínala Urbánková v Českém rozhlase.

Čtěte také: Do penze až v 68 letech, navrhuje reforma. Nepopulární, ale potřebný krok, míní ekonomové

Otec ji znásilnil

Od roku 1969 začala působit v kapele Country Beat Jiřího Brabce, což jí přineslo obrovskou popularitu. S tímto souborem vystupovala i v zahraničí, několikrát například v Nashvillu v Tennessee, metropoli country music v USA. V letech 1972 až 1976 se stala pětkrát po sobě Zlatou slavicí. Později účinkovala s orchestrem Václava Hybše a v Hudebním divadle v Karlíně.

V soukromém životě prožila řadu bolestí. Ve své knize nazvané A příště lépe přiznala, že v době, kdy jí bylo devět let, ji znásilnil otec, který byl kvůli těžké nemoci na invalidním vozíku. „Jednou mě vzal nahoru na půdu. Sedl si tam na židli a řekl mi: ,Pojď sem a posaď se na mě.‘ A prostě mě znásilnil. Vůbec jsem tehdy nevěděla, co se děje. Začala jsem nejdříve plakat a pak strašně moc křičet. On se vyděsil a nechal toho. Řval na mě, jestli to někomu řeknu, tak mě zabije,“ popsala v knize své děsivé vzpomínky.

Josef Abrhám jí zlomil srdce

Ani ve vztazích neměla příliš štěstí. Její velkou láskou byl herec Josef Abrhám, s kterým se seznámila v roce 1968 při natáčení televizní inscenace Bahno. Chtěla si ho vzít za muže, mít s ním děti, ale on ji po osmi letech vyměnil za Libuši Šafránkovou, s níž strávil zbytek svého života. Brala to od něj jako zradu a dlouho mu nemohla odpustit.

Po nevydařeném prvním manželství s hercem Karlem Urbánkem se provdala za překladatele a textaře Jana Nemejovského, s kterým měla své jediné dítě, dceru Janu, která pokračuje v jejích uměleckých šlépějích. Vztah ale dlouho nevydržel a přišel bolestný rozvod.

Z exekucí se zhroutila

Několik let byla sama, až přišel rok 1990, kdy se zamilovala do dětského lékaře Josefa Havlíka, který žil ve Švýcarsku. I s dcerou se za ním odstěhovaly a věřily, že budou konečně šťastné. Místo rodinné idylky nastalo obrovské zklamání. Naďa brzy zjistila, že si ji třetí manžel nevybral z lásky. Šlo mu například o to, aby na své jméno v tehdejším Československu získávala úvěrové smlouvy, na což nakonec doplatila. Najednou ji začali kontaktovat věřitelé ze Švýcarska i z USA. Byly na ni uvaleny exekuce, přišla o téměř všechen majetek a zhroutila se. „Proplakala jsem si hektolitry slzí a spolykala tuny hořkosti. Také jsem měla pocit, že visím na šibenici a jsem hluboko pod vodou, kde nevidím paprsek sluníčka,“ popsala v pořadu 13. komnata.

Rakovinu porazila díky vnitřní síle

V roce 2009 krátce před sedmdesátými narozeninami ji při běžné kontrole lékaři diagnostikovali rakovinu prsou. Podstoupila operaci, přišla o obě ňadra a následně docházela na chemoterapie.

Zákeřnou chorobu tehdy dokázala překonat díky kvalitní lékařské péči, svým statečným bojem, a především pozitivní energií. „Věřit, že všechno, co proti té mrše uděláte, bude úspěšné. To je nějaká moje vnitřní síla, kterou jsem – nevím od koho, tak říkám od pána boha – dostala,“ svěřila se rozhovoru pro časopis Téma.

Zdroj