Zemřela samice i mládě v hnízdě. Na Karlovarsku někdo otrávil orla mořského

6 měsíce starý 9

 Pavla Tájková

V Karlovarském kraji hnízdí podle ornitologů odhadem pouze do pěti párů orlů mořských a ztráta každého dospělého ptáka i mláděte je citelná. Mrtvou samici u Toužimi našli kolemjdoucí, kteří přivolali pracovníky ochrany přírody. Uhynulý orel ležel přímo pod hnízdem, které bylo 35 metrů vysoko. 

Svou pomoc nabídl hasičský záchranný sbor, který se dostal s výsuvným žebříkem až ke hnízdu. "Tam bohužel hasiči našli mrtvé orlí mládě. Bylo mu pár týdnů," uvedla Pavla Tájková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálního pracoviště Správa CHKO Slavkovský les.

Mládě nebylo zraněné, což podle odborníků nasvědčuje úhynu na následky otravy. Případ vyšetřuje policie. "Čekáme na výsledky pitvy zjištěného dospělého orla mořského i mláděte," řekl Kopřiva. Lokalitu prohledala také speciální psí jednotka České společnosti ornitologické. Žádná další uhynulá zvířata ani návnady nenašla. Letos jde již o třetí zaevidovaný případ cíleně zmařeného hnízdění orlů mořských.

Trávení volně žijících zvířat je v Česku podle ornitologů obrovský problém. Od roku 2017 zdokumentovali a předali policii 139 případů, jejichž oběťmi se stalo přes 500 zvířat. Reálný počet otrav je ale podle nich vyšší než případy zaznamenané ornitology. Traviči většinou používají jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázané. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce, a to i pro člověka. V Česku byli dosud za trávení volně žijících živočichů odsouzeni dva lidé.

Zdroj