Zemřu? ptal se Abramovič po otravě. Mohlo jít o novičok či jed používaný za války Němci

4 měsíce starý 17

Americký list Wall Street Journal přišel v pondělí s informací, že už na začátku března kdosi otrávil při jednacích hovorech Abramoviče a minimálně dva další ukrajinské vyjednavače. Podle nejpravděpodobnější verze za útokem stála ta část ruské delegace, která nesouhlasí s ukončením války na Ukrajině.

Svět šokovala hlavně informace, že domnělé ruské agresi neušel ani oligarcha Abramovič. Ten se během otravy obával, že přijde o život. „Umíráme?“ měl se ptát miliardář lékařů v Istanbulu v nemocnici, kam byl bleskově transportován.

Dva podezřelí

Šokující případ otravy komentoval i šéf investigativního projektu Bellingcat Grozev. Podle něj experti dospěli k jasnému závěru, že nešlo o náhodu ani otravu jídlem, ale o cílenou agresi. Z dostupných stop vyplývá, že mělo jít dost možná o otravu chlorpikrinem, který používali Němci během první světové války.

„Jediné, co nesedí, je, že chlorpikrin je spojený s vcelku silným zápachem, tudíž je těžké s ním někoho otrávit, aniž by si toho všiml,“ pronesl Grozev pro YouTube kanál Popular Politics, který se zabývá válkou na Ukrajině.

Druhou možností je, že Ukrajince a Abramoviče neznámí útočníci otrávili slabou dávkou novičoku. Tato nervová látka je nechvalně proslulá od té doby, co ji pravděpodobné Rusové použili k otrávení dvojitého agenta Sergeje Skripala a opozičního předáka Alexeje Navalného.

Zdroj