Žena obviněná za podvod se sbírkou na údajné sirotky třikrát změnila výpověď, pokusila se i o sebevraždu

2 měsíce starý 16

Podvodná sbírka na pomoc třem chlapcům, kteří měli údajně přijít o své rodiče při dopravní nehodě a bez povšimnutí úřadů se protloukat životem, má další pokračování. Z usnesení o zahájení trestního stíhání, které vede policie proti organizátorce sbírky Evy Ptáčkové, vyplývá, že obviněná založila sbírku za falešným účelem. Podle policie také celkem třikrát měnila svou výpověď, dokonce se pokusila o sebevraždu, informoval server Echo24.cz.

Praha 16:27 3. března 2021

Ženě hrozí za podvodnou charitu až osm let vězení | Foto: Milan Kopecký | Zdroj: Český rozhlas

Na začátku srpna loňského roku zveřejnila facebooková stránka Sklad dětských věcí pro pěstouny – Praha 11 článek o údajných třech sirotcích, kterým při dopravní nehodě měli zemřít oba rodiče. O chlapce se měla na základě rozhodnutí soudu starat „teta“ a zastupovat je právník.

Organizátorka charitativní sbírky Eva Ptáčková založila bankovní účet, na který na facebookové stránce dále odkazovala. K účtu měla přístup jen ona sama. Odvolávala se na svého syna, který měl údajně jednoho ze tří chlapců vidět, jak krade jídlo ve fast foodu na pražském Chodově. Čtenáře vyzvala, aby přispěli na notebook pro nejstaršího ze sirotků s cílem vybrat 20 tisíc korun.

Spolu s vlnou solidarity, díky níž se vybralo přes 1,3 milionu korun od celkem 1257 lidí, se ale záhy ukázalo, že je příběh celý smyšlený. Sirotky se úřadům dohledat nepodařilo, a i Ptáčková nakonec policii přiznala, že si vše vymyslela. Drtivá většina dárců již své peníze ze sbírky dostala zpět.

Sklad dětských věcí pro pěstouny v Praze 11 | Foto: Tomáš Zrůst | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policie od Ptáčkové chtěla bližší informace o údajné dopravní nehodě a totožnosti dětí. „Obviněná jí sdělila, že v žádném případě nechtěla, aby se tento příběh tímto způsobem zveřejnil v médiích a nechtěla tím nikoho poškodit a neustále opakovala, že to tak nechtěla. Posléze uvedla, že žádné bližší informace k nehodě nemá a vše řeší právník dětí,“ napsali do usnesení podle Echo24 policisté.

Ptáčková podle usnesení tvrdila, že nikoho nechtěla poškodit a neustále opakovala, „že to tak nechtěla“. Následně uvedla, že bližší informace nemá a že vše řeší právník sirotků.

Policie obvinila ženu za podvod se sbírkou na údajné sirotky. Hrozí jí až osm let ve vězení

Číst článek

V usnesení se dále píše, že po telefonátu svému právníkovi plačící a rozrušená Ptáčková policistům sdělila, že šlo o podvod. Následně na facebookové stránce zveřejnila status, v němž poděkovala dárcům a uvedla, že jim peníze vrátí zpět na účty.

Poté, co Ptáčková na policii třikrát změnila svou verzi příběhu, se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Záchranka ji odvezla do Psychiatrické nemocnice Bohnice, tamní znalci ale potvrdili, že žádnou duševní poruchou či chorobou žena netrpí.

„Z provedeného prověřování vyplývá, že motiv obviněné byl od počátku zištný. Neexistuje totiž jiný důvod pro to, aby obviněná založila sbírku na falešný účel, než je zisk. To, že peníze z účtu nevybrala, bylo způsobeno zejména okolnostmi, kdy již dne 10. 8. 2020, tedy pouhý jeden den po založení účtu a vypsání sbírky, byla obviněná kontaktována Policií České republiky s dotazem na tuto sbírku,“ uvedla policie.

Žena je obviněná z podvodu, ze který může jít až na osm let do vězení, podle specialisty na trestní právo Jana Vučky osloveného Echem24 ji však čeká pravděpodobně podstatně nižší trest:

„Obviněné hrozí trest dva až osm let, neboť je stíhána pro údajný podvod se škodou přes 1,3 milionu korun. Protože však byly veškeré vylákané peníze vráceny dárcům a obviněná dosud nebyla soudně trestaná, reálně se dá očekávat uložení podmíněného trestu i v případě odsouzení,“ uvedl Vučka.

jgr

Zdroj