Zhruba čtyři tisícovky lidí protestují v Praze proti povinné vakcinaci

5 měsíce starý 154

foto Na Václavském náměstí v Praze se sešli 9. února 2022 odpůrci povinného očkování proti covidu-19. Akci svolala iniciativa Chcípl PES.

Praha - Až 4000 lidí se podle policie odpoledne vydaly z pražského Václavského náměstí na demonstraci proti povinnému očkování proti covidu-19. Po vládě chtějí zrušení vyhlášky o povinném očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let. Policie zatím nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Demonstranti se sešli na Václavském náměstí ve 14:00, před začátkem pochodu kritizovali účinnost vakcín, očkování dětí či nošení roušek. Akci svolala iniciativa Chcípl PES. Podle odhadu policie jich na počátku akce bylo na 3000, postupně se přidávali další a na pochod městem se kolem 15:30 vydalo 3500 až 4000 lidí, řekl ČTK policejní mluvčí Jan Rybanský.

Demonstrující se státními vlajkami a transparenty zaplnili kolem 14:00 prostor před sochou sv. Václava až k ústí Opletalovy ulice a rovněž stáli na přilehlé vozovce. Z Václavského náměstí se vydali přes Můstek a Revoluční ulici k sídlu vlády ve Strakově akademii, odkud směřují na Hradčanské náměstí, kde by měl pochod skončit. Na akci podle zpravodaje ČTK dohlížejí policisté, kteří na trase pochodu zastavují i dopravu. Rybanský doplnil, že akce je oznámena do 20:00.

Protesty se konaly v sobotu v dalších městech po celé zemi. Zřejmě nejvíc lidí se sešlo v Brně, jehož centrem prošel průvod asi 2000 protestujících.

V Praze mezi řečníky vystoupil např. lékař a člen paralelní lékařské komory Miroslav Havrda. "Čeho bychom se báli? Ničeho. Nejhorší je smrt z vyděšení. Chováme se slušně a žijeme svobodně," řekl. O zdraví obyvatel podle něj dnes rozhodují lidé, kteří s pacienty nikdy nepracovali, jmenoval laboratorní vědce, biochemiky nebo statistiky. Na lékařské fakultě Univerzity Karlovy existuje podle něj tajná směrnice, jež znemožní dostudovat neočkovaným studentům.

Akce se zúčastnili také zástupci tzv. deklarací lékařů, sester, právníků, studentů, členů Integrovaného záchranného systému (IZS), policie či armády. Vakcíny podle signatářů deklarací nefungují a způsobují nevratné vedlejší účinky. Zrušit by se podle nich mělo očkování malých dětí. Nelíbí se jim ani povinné nošení respirátorů, kritizovali také informování veřejnosti o očkování. Deklarace zmíněných profesních skupin, které nejsou právně závazné podle petičního zákona, na internetu podepsalo přes 82.000 lidí. Tisíce signatářů uvedly, že pracují v těchto oborech.

Za deklaraci lékařů promluvili Václav Hrabák a Dana Vorlíčková. Podle nich očkování ani přeočkování nedává mysl a naopak se prý objevují negativní dopady jako trombózy, ochrnutí, zhoršení zraku nebo roztroušená skleróza. Vorlíčková označila očkování proti covidu za šílený experiment a "jeden z největších medicínských experimentů v dějinách lidstva". Podle jejích slov je absurdní, že se dva roky životy lidí řídí covidem. "Je na každém člověku, co si nechá vpravit do těla," dodala.

Na pódiu vystoupili zástupci zdravotních sester, hasičů nebo policistů a vojáků. Dobrovolný hasič Tomáš Janda řekl, že očkování nebrání přenosu. "Většina národa si nechává svobodu brát bez jakéhokoliv odporu. Chci dál svobodně žít a být dobrovolným hasičem," řekl. Hasičce Haně Šolcové se na vakcínách nelíbí, že prý nemají dokončené klinické studie.

Iniciativa Chcípl PES vznikla jako protest proti opatřením omezujícím provoz restaurací. Jako politické hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES poté kandidovala ve sněmovních volbách, ve kterých hnutí získalo 0,4 procenta hlasů. Po volbách se na jejích akcích začaly podílet desítky drobných uskupení a stran, které sdílí kritický pohled na kroky vlády.

Zdroj