Zima sílí, ráno bylo nejmrazivější od jejího začátku. Na Šumavě klesly teploty pod minus 25 stupňů

4 dny starý 7

V šumavských mrazových kotlinách klesly teploty nad ránem pod minus 25 stupňů Celsia, na Perle naměřili meteorologové minus 25,9 stupně, na Rokytské slati minus 25,3 stupně. Velmi chladno ale bylo i jinde. V Pohoří na Šumavě, které navzdory názvu bývalé příhraniční vsi není na Šumavě, nýbrž v Novohradských horách, bylo minus 24,9 stupně Celsia. Na severu Čech v Jizerce klesla ráno teplota na minus 18,5 stupně.

Podle Josefa Slavíka z českobudějovického pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu byl mráz naměřený v pondělí ráno na Šumavě dosud nejsilnější od začátku současné zimy. „V nižších polohách už takové hodnoty nebyly. Ale v celém kraji bylo všude minimálně minus pět stupňů Celsia,“ dodal.

Do mrazivého rána se probudilo celé Česko, i když v Praze klesla teplota pod nulu až po půlnoci a ve středních Čechách byla po rozednění jen kolem jednoho stupně. Během dne očekávají meteorologové maximální teploty mezi minus 3 a plus 1 stupněm Celsia. V noci v Čechách zesílí vítr, zatáhne se a s tím přijde mírné oteplení. Noc na úterý a úterní ráno by však mělo být ještě mrazivé. „Pokud bude při východu slunce jasno, dají se očekávat podobné a někde i nižší teploty než dnes (v pondělí),“ uvedl Josef Slavík.

V úterý přes den však bude mrznout spíše ve východní polovině republiky, v Čechách očekávají meteorologové teploty kolem tří stupňů nad nulou. Potom by se ale mohlo opět ochladit a od čtvrtka nebo pátku by mohlo být pod nulou i celý den. Víkendové noci by měly být jasné a s teplotami pod minus deseti stupni Celsia v celé zemi.

Zdroj