Živě: Babiš: Úkolem ANO je vrátit se do vlády a po pětikoalici uklidit zemi

před 2 týdny 30

foto Celorepublikový sněm hnutí ANO, 10. února 2024, Praha. Předseda Andrej Babiš.

Praha - Zejména na kritice současné vlády Petra Fialy (ODS) založil svůj 22minutový projev na dnešním celostátním sněmu hnutí ANO v Praze bývalý premiér Andrej Babiš, který bez protikandidáta obhajuje post předsedy. Česko podle něj nikdy nemělo tak arogantní, amatérský a neschopný kabinet v čele s nekompetentním premiérem. Úkolem ANO je vrátit se v roce 2025 do vlády a po pětikoalici znovu uklidit celou zemi, řekl Babiš. Do sněmovních voleb chce ANO vést jako lídr.

Babiš zejména opakoval svá dřívější vyjádření o tom, v jakém stavu jeho kabinet předával Českou republiku nynější Fialově vládě. Uvedl například, že Česko tehdy bylo devátou nejvíce prosperující, šestou nejbezpečnější a šestou nejméně zadluženou zemí v Evropské unii.

"Nikdy v dějinách jsme neměli tak arogantní, amatérskou a neschopnou vládu v čele s naprosto nekompetentním premiérem, který lidem téměř každý den neomaleně lže do očí a je úplně odtržený od reality v České republice," kritizoval Babiš. Prioritou vlády podle něj není Česko a jeho občané, ale především Ukrajina a přikyvování Bruselu.

"Neexistuje nic pozitivního, co Fialova vláda udělala pro naše lidi. Pětikoalice Českou republiku vrátila o 30 let zpět do hlubokých devadesátek," řekl Babiš. "Lidé chudnou, firmy krachují, ale energetické společnosti a zbrojaři neví, co s penězi," dodal.

"Vláda rozvrátila ekonomiku, rozdělila společnost a zadělala do budoucna na obrovské problémy. Náš úkol je tedy jasný. Vrátit se v roce 2025 do vlády a po pětikoalici znovu uklidit celou zemi," poznamenal Babiš. Hnutí ANO je podle něj nejsilnější politickou silou v zemi, má zastoupení ve všech patrech politiky.

Ocenil fungování stínové vlády a poslaneckého klubu hnutí. Za důležité považuje, aby se všichni členové ANO aktivně zapojili do nadcházejících předvolebních kampaní, i když se jich přímo netýkají. Hnutí podle něj také potřebuje změny ve struktuře řízení, kromě krajských struktur je podle něj nutné vybudovat i okresní.

Babiš loni několikrát zvažoval konec v politice. "Letos oslavím životní jubileum a i když mám spoustu energie a elánu, tak politika pro mě nikdy nebyla cílem mého života ani vrcholem kariéry," řekl expremiér, který v září oslaví 70. narozeniny. Zůstat v politice ho přiměla podpora nejen od členů ANO, ale především od občanů.


Schillerová: Hodnotami ANO jsou plnění slibů, odvaha či osobní komunikace

Zásadními hodnotami hnutí ANO jsou podle jeho místopředsedkyně a šéfky poslaneckého klubu Aleny Schillerové plnění slibů, odvaha, podpora jak podnikatelů, tak sociálně slabších, autentická osobní komunikace a odpor ke zlodějinám, klientelismu, podvodům a korupci. Řekla to na dnešním celostátním sněmu opozičního ANO, na němž obhajuje post místopředsedkyně.

Čím více rostou preference hnutí, tím větší hrozbu se z něj někteří lidé budou snažit udělat, míní Schillerová. "Poctivé rozšiřování voličské základny každodenní prací obnáší mnohem více poctivé práce než vrážení klínů mezi voliče, aktivizování ideologických křídel nebo trestání těch, kdo by se jakkoli odchýlili od nenávistných stranických linií," uvedla.

Hnutí podle Schillerové prosazuje hodnoty, jaké v současné české politické realitě žádný jiný subjekt nenabízí. "Jsou to hodnoty, které jsou pro ANO charakteristické a zároveň výjimečné. Nesmíme na ně zapomínat, ale zdůrazňovat je při každé příležitosti a pečovat o to, aby zůstávaly odlišujícím znakem naší politiky i nadále," dodala.

Za naprosto zlomové označila červnové volby do Evropského parlamentu. "Naší ambicí, a troufnu si říct i povinností, je dosáhnout co nejlepšího volebního zisku. To znamená špičková příprava, kvalitní program, respekt ke slibům, odvaha a férová a otevřená komunikace," podotkla Schillerová.

Přečtěte celý článek