ŽIVĚ: Jednání o prodloužení stavu nouze. Už není potřeba, kryje zoufalství vlády a podivné nákupy, míní SPOLU

3 měsíce starý 16

Premiér Andrej Babiš (vlevo) hovoří s ministrem zdravotnictví Janem Blatným na schůzi Sněmovny 26. února 2021 v Praze. | FOTO: ČTK

Sledujeme jednání poslanecké sněmovny k prodloužení nouzového stavu. Vláda Andreje Babiše žádá o prodloužení o 30 dní, tedy do tedy do 27. dubna. Aktuální nouzový stav trvá končí 28. března. Část opozičních stran je ale proti prodloužení, nejvíce jim vadí zákaz pohybu mezi okresy. Komunisté, kteří předtím prodloužení taktéž odmítali, však připustili, že podpoří prodloužení o 14 dní.

10:57 – „Nouzový stav vládě slouží k nesmyslným opatřením, odkláněním miliard korun a ve zbytku času nás pan Havlíček ještě prodává Rosatomu. Tohle opravdu bez nás. Pan Karel Havlíček se tváří nevinně, on přece ‚jen‘ oslovil ruskou stranu. Dostavba Dukovan Rosatomem by byla i zadarmo drahá. Zaplatili bychom svojí bezpečností,“ uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

10:43 – Vláda podle pirátského poslance Jakuba Michálka má ve sněmovně podporu pro prodloužení nouzového stavu. Prodloužení o 14 nebo 30 dnů neprošlo, Piráti jsou připraveni jednat o dalším postupu – podpořili by nouzový stav při racionalizaci některých opatření a jen do Velikonoc. „Pandemický zákon je dobrý, ale nyní nejsme v situaci, kdy bychom zvládali šíření a mohli bychom podle něj postupovat,“ řekl Michálek.

10:24 – Koalice SPOLU nepodpoří prodloužení nouzového stavu. „Jsme přesvědčeni, že nouzový stav není potřeba, je to jen zástěrka. Česká republika je 173. den v nouzovém stavu. Pandemický stav rovná se ochrana obyvatel, nouzový stav rovná se zoufalství vlády a podivné nákupy,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. Stav nouze podle nich nemá smysl zavádět, dává vládě velké pravomoci. Další opatření by se podle nich mělo řídit tzv. pandemickým zákonem.

Zdroj