ŽIVĚ: ODS si zvolí nové vedení, Fiala nemá protikandidáta

5 měsíce starý 153

30. kongres ODS | zdroj: YouTube

Hlasování o předsedovi i zbytku nejužšího vedení bude předcházet blok vystoupení předsedů vládních koaličních stran. "Je přirozené, že se přátelé se rádi potkají a my jsme přátelé," řekla novinářům při příchodu na kongres šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Promluví také ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Mezi hosty je i odborářský předák Josef Středula.

Po úvodní projekci a státní hymně Perebyjnis poděkoval za pozvání. Vystoupení diplomata cizího státu na sněmu politické strany označil za nestandardní záležitost, připomněl však, že žijeme v nestandardní době. V této souvislosti upozornil na události v Buče, kde ruští vojáci vraždili civilisty. "Je mi ctí spolupracovat se zemí, jejímž premiérem je Petr Fiala," dodal v závěru projevu velvyslanec a vysloužil si potlesk vestoje. 

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová ve své řeči zdůraznila, že i po volbách dobře funguje partnerství ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Věnovala se i tématům spojeným s probíhající válkou na Ukrajině, vyzvala ke snížení závislosti na ruských nerostných surovinách, především plynu a ropě.

Také v průběhu projevu Mariana Jurečky (KDU-ČSL) zazněl potlesk, když ministr práce a sociálních věcí pochvalně hovořil o premiérovi Petru Fialovi. "Jsem velmi rád, že jsme do toho šli," řekl o volební spolupráci. Přiznal přitom, že byl zprvu ohledně občanských demokratů opatrný. Nyní doufá, že projekt Spolu bude pokračovat.

Vít Rakušan (STAN) nepochybně mnohé lidi v sále překvapil, když Fialu označil za nejsilnějšího lídra kterékoliv z politických stran v České republice. "Ale nesmíme ho rozmazlit," poznamenal s ohledem na fakt, že vládu pětikoalice čekají ještě více než tři roky úřadování. Dosavadní fungování kabinetu ocenil.

Petr Fiala v nominačním projevu zdůraznil, že do čela strany kandiduje už popáté a převzal ji na pokraji života a smrti. Premiér zdůraznil, že ODS stále čeká spousta těžká práce ve Strakově akademii a na jednotlivých ministerstvech. Podle něj bude strana na vrcholu, až obstojí v této probíhající zkoušce.
Jediný kandidát na předsedu ODS prohlásil, že platí všechny sliby, které vláda dala, ačkoliv se musí popasovat s novými a nečekanými problémy. Za první úkol pro kabinet proto považuje zvládnutí uprchlické vlny z válkou zmítané Ukrajiny. Pokud ji Česko zvládne, předejde podle něj dalším společenským problémům.

Lídři vládních stran při příchodu na jednání připouštěli, že strany vedou debaty o společném prezidentském kandidátovi. "Bylo by zodpovědné, abychom se minimálně na vládní úrovni bavili, kdo by měl dostat naši podporu," řekl šéf STAN Vít Rakušan. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky hledání kandidáta zbrzdilo dění na Ukrajině po ruské vojenské invazi.

První den kongresu byl v pátek určený hlavně politické diskusi, kterou zahájili vrcholní představitelé občanských demokratů. Fiala v projevu rekapituloval cestu ODS pod svým vedením od roku 2014, ocenil vznik koalice Spolu i to, že vláda v Česku se již neopírá o komunisty a proruské extremisty. Dnešní kandidátský projev má být podle něj naopak zaměřený na vládní vize do budoucna.

Z dosavadního vedení ODS nebude funkci místopředsedy obhajovat šéf Senátu Miloš Vystrčil. Bez protikandidáta jde do obhajoby funkce vedle Fialy i první místopředseda a ministr financí Zbyněk Stanjura. O místa řadových místopředsedů mají zájem vedle dosavadních - ministrů Martina Baxy, Martina Kupky a europoslance Alexandra Vondry - také senátor Tomáš Goláň a pražský zastupitel a viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček. Z dosavadních nominací tak plyne, že vedení ODS zůstane bez zastoupení žen.

Zdroj