ŽIVĚ: Poslanci jednají o manželství pro páry stejného pohlaví

před 2 měsíce 35

před 29 mminutami|Zdroj:

ČTK

ŽIVĚ: Jednání sněmovny (zdroj: ČT24)

Sněmovna se odpoledne vrátila k poslanecké novele o uzákonění možnosti uzavírání manželství i pro páry stejného pohlaví. Umožnila si to odpoledne hlasováním o dalším postupu jednání. Jednat o tématu mohli už dopoledne, k hlasování o poslanecké novele občanského zákoníku nedospěli hlavně kvůli obsáhlému vystoupení Jana Síly (SPD), které trvalo asi tři čtvrtě hodiny. Schvalování podoby svazků zřejmě dolní komora dokončí ještě ve středu.

Na schvalování návrhů zákonů jednací řád vymezuje středy a pátky vždy mezi 09:00 a 14:00. Dolní komora ale může vyčlenit i další hodiny, což podle dohod většiny širšího vedení dolní komory na návrh předsedy klubu TOP 09 Jana Jakoba procedurálním hlasováním učinila.

Proti vyčlenění dalších hodin pro schvalování zákonů hlasovali poslanci SPD. Předseda tohoto opozičního hnutí Tomio Okamura se ale ohradil proti vyjádřením, že SPD závěrečné projednávání novely občanského zákoníku brzdí nebo oddaluje. „My nic neoddalujeme ohledně stejnopohlavních párů,“ řekl.

Poukazoval na podle něj špatnou organizaci jednání sněmovny. Dopoledne měli poslanci na schvalování předlohy s ohledem na svolanou mimořádnou schůzi k migračním pravidlům necelé dvě hodiny.

Jeden z předkladatelů návrhu na manželství i pro páry stejného pohlaví, poslanec Josef Bernard (STAN), už odpoledne mimo jiné řekl, že nyní fungující institut registrovaného partnerství „není dostatečný“ a že „rovnoprávnost a důstojnost je jen jedna“. Podpořil pozměňovací návrh, aby se tyto svazky nazývaly partnerstvím místo původně navrhovaného manželství. Trval ale na tom, aby stejnopohlavní dvojice měly stejná práva, jako mají v manželství žena a muž.

Prezident Petr Pavel krátce po zahájení sněmovní schůze zveřejnil na sociální síti X příspěvek, v němž píše, že „nevidí důvod pro omezení práv na základě sexuální orientace“. Věří, že česká společnost je tolerantní a tato práva se „co nejdříve“ narovnají.

Představitelé iniciativ podporujících tradiční rodinu v čele s poslankyní Romanou Bělohlávkovou (KDU-ČSL) zároveň ve středu představili výzvu zhruba 380 lékařů, zdravotníků a psychologů k zachování manželství jako svazku muže a ženy. Podle nich pouze matka a otec vytváří ideální prostředí pro výchovu dítěte.

Ve sněmovní debatě Bělohlávková uvedla, že je ráda, že homosexualita je ve společnosti vnímaná jinak než před sto lety a léčba elektrošoky je pokládaná za středověk. Varovala ale před působením aktivistů a volala po nezávislých studiích o vlivu stejnopohlavních párů na vývoj jimi vychovávaných dětí.

Polarizující téma

Nezařazený poslanec Ivo Vondrák se přimlouval za přijetí novely v původním znění. Každý z pozměňovacích návrhů podle něho naplňuje přísloví o vlku, který se nažral, ale koza zůstala celá.

Novela občanského zákoníku o manželství i pro dvojice stejného pohlaví sněmovnu dělí. Není jisté, zda či v jaké podobě ji poslanci přijmou. Zastánci argumentují zejména narovnáním práv, odpůrci zase trvají na tradičním pojetí manželství.

Ve hře je i několik poslaneckých úprav, podle nichž by gayové a lesby mohli místo do manželství vstupovat do partnerství se všemi právy manželů, nebo aspoň s většinou z nich. V této souvislosti se poslanci zase neshodnou na právech k dětem.

Přečtěte celý článek