ŽIVĚ: Prezident Zeman jmenuje na zámku v Lánech předsedu ODS Petra Fialu premiérem

5 měsíce starý 25

Prezident Miloš Zeman v neděli jmenoval na zámku v Lánech předsedu ODS Petra Fialu premiérem. Je u toho za průhlednou stěnou, zajištěn je zvukový kontakt. Všichni přítomní mají respirátory třídy FFP3. U prezidenta se prokázala nákaza koronavirem.

Lány (Kladensko) 11:00 28. listopadu 2021

„Prezident republiky bude v místnosti od přítomných osob oddělen speciální stěnou, zároveň bude zajištěn vizuální a zvukový kontakt hlavy státu a jmenovaného předsedy vlády. Místnost bude řádně větrána a kompletně dezinfikována, včetně všech předmětů,“ uvedl v neděli ráno na webu Pražského hradu prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman odjel z nemocnice do Lán. Při jmenování Fialy premiérem zůstane za plexisklem

Číst článek

Server iROZHLAS.cz v sobotu pozdě večer s odkazem na své zdroje napsal, že dezinfikovat se bude také jmenovací dekret, který už Zeman podepsal. V místnosti bude podle serveru při jmenování také hradní kancléř Vratislav Mynář a protokolář Vladimír Kruliš.

Podle prezidentova poradce a epidemiologa Romana Prymuly, který se na přípravě ceremoniálu podílel, budou všichni přítomní testovaní na koronavirus.

Podle Ovčáčka se ústavní akt uskuteční za nejpřísnějších hygienických opatření, které dosud prezidentská kancelář řešila.

„Česká republika je v nouzovém stavu. Státní orgány musí i v této době být schopny zajistit plnění úkolů daných Ústavou ČR. Je to v zájmu všech občanů. Je třeba věnovat veškeré úsilí tomu, aby nová vláda co nejdříve konala, rozhodovala a přijímala opatření vedoucí k řešení pandemické a ekonomické krize,“ uvedl mluvčí.

Hrad neví, jak proběhne nedělní jmenování. Jednání s ministry se může uskutečnit i přes video

Číst článek

Snaha o co nejrychlejší jmenování předsedy vlády, i přes komplikaci v podobě prezidentovy nákazy, je proto ku prospěchu země, dodal Ovčáček.

Jmenování lídra koalice Spolu novým premiérem se uskuteční sedm týdnů po sněmovních volbách, ve kterých volební uskupení Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a Pirátů se STAN získala ve dvousetčlenné dolní komoře 108 mandátů. Vlády by se Fiala chtěl s celým kabinetem ujmout nejpozději v polovině prosince.

Zeman měl původně Fialu jmenovat premiérem už v pátek, Hrad ale ceremoniál musel odložit kvůli čtvrtečnímu pozitivnímu testu prezidenta. Zeman se pak musel na dva dny vrátit do Ústřední vojenské nemocnice, kde byl před tím od 10. října hospitalizován s potížemi způsobenými nespecifikovanou nemocí.

Podle člena prezidentova lékařského konzilia chirurga Pavla Pafka má chronické jaterní onemocnění. Nemoc covid-19 je podle Zemanových lékařů u prezidenta bezpříznaková, hygienici ale vyžadují dodržení podmínek izolace nakaženého.

ČTK

Zdroj