ŽIVĚ: Putin hovoří k parlamentu. Poděkoval za zvládnutí pandemie a slíbil vyšší podporu rodin

1 měsíc starý 11

Zprvu se věnoval pandemii. Ocenil „zodpovědnost a solidaritu“ obyvatel, která přispěla k jejímu zvládnutí a poděkoval jim. Vypíchl lékaře. Poděkoval také například zemědělcům, že sklidili jednu z rekordních úrod, armádě, že zajistila bezpečnost, a představitelům všech náboženských společností za jejich příspěvek.

Promluvil i o pokračujícím úbytku obyvatel: „Situace v oblasti demografie je výjimečná.“ Cílem vlády je, aby ruských občanů začalo znovu přibývat a aby se prodlužovala délka dožití. V tomto kontextu vyzval k dalšímu dodržování pandemických opatření a k co nejširšímu proočkování populace. Naléhá také na posílení zdravotnické a vědecké infrastruktury s cílem zajištění strategické nezávislosti.

Plány

Slíbil také například dodávky stovek nových sanitek či školních autobusů do regionů, otevření nových škol, navrhl prodloužit program dotací pro návštěvy lázní nebo podpořit dětské tábory. Zmínil i mnohou další podporu lidem zasaženým ekonomickými dopady pandemie. „Peníze jsou vyhrazené, musíme je začít utrácet efektivně.“

Plánuje „jediné okénko“, v němž si občané budou moci zařídit všechnu nutnou komunikaci s úřady. Do tří let by také mělo být možné zařídit vše přes internet. „Máma s děťákem v rukou nesmí běhat po úřadech a sbírat potvrzení.“

Připustil, že pandemie prohloubila sociální nerovnosti a snížila příjmy. Odmítl myšlenku zavedení úředních cen na potraviny a další zdražující zboží: „Nelze přijmout direktivní opatření, která v 90. letech vedla k prázdným pultům v obchodech.“ Naznačil, že proti inflaci bude bojovat tržními mechanismy.

Vypíchl, že materiální pomoc je třeba především pro rodiny s dětmi. Předestřel širokou paletu různých nových příspěvků pro neúplné rodiny nebo nemocné. Dlouze se věnoval podpoře školství a sdělil, že Rusko nabízí v mezinárodním srovnání nejširší nabídku vysokoškolského vzdělání. „Práce vědeckých institucí musí být podřízena centrálnímu cíli: zlepšení životů obyvatel.“

Pohovořil i o změnách klimatu a ekologických haváriích, na které je třeba reagovat proměnou zemědělství i průmyslu. Věří, že to mimo jiné přinese nová kvalitní a dobře placená pracovní místa.

Zahraniční publikum

Projev má letos pravděpodobně početnější publikum ve světě, než je běžné. Rusko se totiž v poslední době znovu dostalo do popředí zájmu západních zemí.

Čerstvé je obvinění, že ruští agenti vyhodili do povětří muniční sklad ve Vrběticích, kde zemřeli dva lidé. Česko kvůli tomu vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády a k solidární akci vyzvalo partnery v EU a NATO. Rusko obvinění odmítá, z Moskvy se muselo vrátit 20 zaměstnanců českého velvyslanectví.

Kreml také stupňuje napětí kolem rusko-ukrajinské války. Jím ovládaní ozbrojenci zintenzivnili střelbu porušující příměří na Donbase. Ruská armáda stahuje k hranici a na okupovaný Krym desítky tisíc vojáků, těžkou pozemní techniku, námořnictvo i letectvo. Z Moskvy zní, že to je jen odpověď na rostoucí tlak NATO a Ukrajiny.

Navalnyj

Se znechucením Západ také pozoroval osud ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který dlouhodobě obviňuje politické špičky z rozkrádání veřejných peněz. Jeho Fond boje proti korupci publikuje videa, na nichž ukazuje bohatství mocenské elity, na které si podle přiznaných příjmů ani zdaleka nemohla vydělat. Vychází přitom z veřejných zdrojů. V lednu zveřejnil video, kde z vlastnictví opulentního paláce obvinili Putina.

Krátce předtím byl Navalnyj otráven jedem novičok, který používají ruské tajné služby, jak potvrdily expertizy v několika laboratořích. K účasti na otravě se jeden z agentů při fingovaném telefonátu sám přiznal. Kreml i tajné služby jakoukoliv účast popírají.

Po léčení v Německu se politik vrátil do vlasti, kde ho policie okamžitě zatkla a byl odsouzen v procesu, který ruská opozice i Západ považují za nespravedlivý. Z vězení přicházejí zprávy o horšícím se stavu vězně. Režim násilně rozehnal několik demonstrací na jeho podporu.

Zdroj