ŽIVĚ: SpaceX chce ve čtvrtek otestovat kosmickou loď Starship. Předchozí dva pokusy skončily výbuchem

před 1 měsíc 38

před 34 mminutami|Zdroj:

SpaceX

,

ČTK

,

Space.com

Americká společnost SpaceX chce ve čtvrtek podniknout další testovací let nově vyvíjené kosmické lodi Starship a nosného stupně Super Heavy. Předchozí dva pokusy – loni v dubnu a v listopadu – skončily po několika minutách po startu explozemi. Společnost miliardáře Elona Muska je ale nepovažuje za neúspěchy. Získala z nich údajně spoustu důležitých dat, která chce využít při dalších letech.

Příležitost pro start se otevírá od dnešních 13:00 hodin. SpaceX sice přesný čas nezveřejnila, ale oznámila, že půl hodiny před zažehnutím motorů spustí živý přenos. Ten je plánovaný na 14:15 SEČ, samotný start by měl proběhnout kolem 14.25. Obří systém je už připraven na odpalovací rampě v kosmodromu Starbase u texaského města Boca Chica.

Podle SpaceX jsou podmínky pro start příznivé, pravděpodobnost, že kosmická loď vzlétne, je asi sedmdesát procent.

Plán třetího testovacího letu se liší od předchozích pokusů. Trajektorie Starship tentokrát bude mířit k dopadu do Indického oceánu, zatímco při předchozích měla let ukončit u Havajských ostrovů. Bližší podrobnosti nejsou jasné, nosný stupeň se má ale opět po oddělení od kosmické lodi pokusit o přistání ve vodách Mexického zálivu, nedaleko základny SpaceX.

Kosmická loď, která má letět k Marsu

Starship tvoří obrovská nosná raketa Super Heavy a druhý stupeň, kosmická loď Starship. Systém dohromady měří 120 metrů a je tak dosud největším postaveným systémem svého druhu. Jedná se také o nejvýkonnější kosmický dopravní systém – nosič pohání 33 raketových motorů Raptor, kosmickou loď pak šest stejných jednotek. Testovací lety jsou zatím v plánu bez posádky, podle SpaceX má ale plavidlo do budoucna unést až sto lidí, či velké množství nákladu a vybavení.

Společnost SpaceX navrhla systém tak, aby byl plně opakovaně použitelný, a doufá, že jej bude využívat pro průzkum hlubokého vesmíru, zejména pro cesty na Mars. Na úspěšné testy se spoléhá i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který si Starship vybral pro přistání svých astronautů na Měsíci. Tuto fázi programu Artemis úřad plánuje na rok 2026. SpaceX však musí nejprve dokázat, že se její kosmická loď dokáže vůbec dostat na zemskou orbitu, píše server Space.com.

Přečtěte celý článek