ŽIVĚ: TK po pondělním jednání vlády

3 měsíce starý 121

foto Ilustrační foto - Zleva předseda vlády Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Praha - Preventivní testy na covid-19 budou od září i nadále zdarma pro všechny, rozhodla dnes vláda. Novinářům to po jednání řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Původně měly být zpoplatněny pro lidi nad 18 let. Důvodem změny je podle Vojtěcha nepříznivý vývoj epidemie v některých evropských zemích. Německý Institut Roberta Kocha v pátek uvedl, že v této zemi začala čtvrtá vlna covidové epidemie. Vláda už dnes prodloužila prominutí daně z přidané hodnoty u respirátorů, a to o další dva měsíce do konce října.

Vojtěch řekl, že vláda rozhodla odložit rozhodnutí o zrušení úhrady preventivních testů na covid-19, které plánovala od 1. září. Podle rozhodnutí z minulého týdne měly být testy zdarma pro děti do 18 let, dále pro lidi, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat, a pro ty, kteří začali s očkováním proti covidu, ale zatím jej nemají dokončené.

Nyní mají z veřejného zdravotního pojištění lidé hrazeny měsíčně dva testy na covid-19 metodou PCR a čtyři antigenní testy.

Babiš ve svém tradičním víkendovém videu na sociálních sítích v neděli řekl, že epidemie neskončila a lidé mají dávat pozor. "Zkuste pochopit to, že očkování je jediné řešení a jediná ochrana," uvedl. Doplnil, že na na svých výjezdech do krajů v rámci předvolební kampaně setkává s řadou lidí, kteří se očkovat nechtějí. 

Zdroj