před 6 mminutami|Zdroj:

ČT24

,

ČTK

ŽIVĚ: Tisková konference po jednání vlády (zdroj: ČT24)

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) při příchodu na jednání sdělil, že vláda schválí zvýšení mýtného zhruba o patnáct procent od 1. března i s chybou, kterou ve výpočtu udělali úředníci ministerstva dopravy. Opravené sazby mají začít platit od 25. března. Pro většinu nákladních vozidel podle Kupky bude mýtné i po tomto datu stejné jako od začátku měsíce, dopad chyby na rozpočet odhaduje minimální. Dopravci kvůli změnám očekávají bezprostřední zdražení dopravy.

„Více než osmdesát procent vozidel bude mít stejnou výši mýta od 1. března jako od 25. března,“ řekl Kupka. Změna se bude týkat zejména starších nákladních vozidel s menším počtem náprav, záležet bude také na jejich hmotnosti. Upravit sazby rovnou od 1. března na správné hodnoty nebylo možné, protože je nešlo v tak krátkém čase zapracovat do systému výběru mýta, uvedl ministr.

Ministři se měli ve středu zabývat i dalšími tématy. Schválení termínu vstupu do eurozóny ve středu neočekávají, vyplývá z jejich vyjádření při příchodu na jednání vlády. Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) však chce do usnesení kabinetu k materiálu, který hodnotí připravenost Česka na vstup do eurozóny, vložit termín, dokdy má Národní ekonomická rada vlády (NERV) předložit kabinetu analýzu dopadů zavedení společné evropské měny. Na úkolu pro NERV se minulý týden dohodly špičky koalice.

Vláda už podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) schválila dočasné zařazení psychoaktivní látky HHC na seznam zakázaných návykových látek. Podle dříve zveřejněného návrhu ministerstvo zdravotnictví navrhlo zařazení na seznam také pro látky HHC-O a THCP. Termín začátku zákazu ale není jasný, musí ho ještě notifikovat Evropská komise. Podle dopoledního vyjádření Výborného to může trvat až 20 dní.

Na programu vlády jsou i novela zákona o základních registrech, materiál k účasti prezidenta Petra Pavla na Mnichovské bezpečnostní konferenci v závěru tohoto týdne nebo zpráva o stavu romské menšiny v Česku za rok 2022. Ministři projednají i materiál týkající se obnovy a rozvoje pevnostních měst Terezín a Josefov.