Živě: Vláda už má teď větší přínos, než měly předchozí dvě, řekl Fiala

6 měsíce starý 39

Praha - I kdyby vláda už nic dalšího neprosadila, její přínos bude větší než v případě předchozích dvou kabinetů, řekl na ideové konferenci občanských demokratů v Praze předseda strany a premiér Petr Fiala. V úvodu celodenního jednání ODS o programu ocenil politiky své strany ve vládě i v dalších funkcích, vyzdvihl také vůli kabinetu k bolestné a nepopulární reformě v podobě konsolidačního balíčku, který vláda představila tento týden. Za priority do budoucna označil posílení české energetiky a bezpečnosti, rozvoj dopravní sítě, snížení byrokracie či reformu vzdělávání.

Vláda vedená ODS představila ve čtvrtek plán na konsolidaci veřejných financí. Úsporný balíček obsahuje 58 opatření a doprovází ho důchodová reforma. Bez balíčku by podle premiéra byl příští rok schodek rozpočtu o 94 miliard korun vyšší. Fiala dnes ocenil, že vláda měla odvahu nepopulární materiály připravit. Změny jsou bolestné, ale absolutně nutné, řekl. "Kdyby vláda už neprosadila nic dalšího, jsem si jist, že její přínos je v tuto chvíli pro ČR větší, než působení obou socialisticko-populistických vlád, které nám předcházely," připomněl vlády vedené Andrejem Babišem (ANO).

Ve vládní pětikoalici se podle Fialy daří udržovat vstřícnou atmosféru, ve které je ale současně ODS schopná prosazovat a dodržovat své klíčové priority. "Loni jsme daňovou zátěž kvůli krizi snížili o 30 miliard, příští rok daně celkově zhruba o 30 miliard zvýšíme. A v žádném případě nebude daňové zatížení občanů takové, jaké bylo před zrušením superhrubé mzdy," řekl Fiala.

Premiér ocenil všechny občanské demokraty ve vládě, ale i v dalších funkcích. Vyzdvihl hlavně svého prvního stranického místopředsedu a ministra financí Zbyňka Stanjuru, který podle něj čelil neprávem v posledních týdnech mediálním útokům. "Jen proto, že se držel pravidel a byl tím, kdo v tichosti počítal, analyzoval a připravoval podklady pro rozhodování celé vládní koalice," uvedl premiér.

Kabinet musí pokračovat v projektech, které mnohdy překračují jeho čtyřletý mandát, zmínil Fiala. Klíčových je podle něj pět oblastí. "Na prvním místě je to posílení naší domácí energetiky. Nejde pouze o rozvoj jádra, na který naše vláda sází, ale také o výstavbu dalších zdrojů, včetně těch obnovitelných," řekl. Za nutný označil i další rozvoj bezpečnosti, silniční a železniční sítě.

Pokračovat musí i snižování byrokracie, stát se musí modernizovat a digitalizovat. Dokončit chce také reformu vzdělávání. "Musíme posílit jeho kvalitu, přemýšlet o jeho délce a zaměřit se na jeho dostupnost. Nesmí se opakovat situace s nedostatkem škol," řekl Fiala. Důležitá je podle něj i revize peněz vydávaných na vzdělávání. "Tedy zda opravdu za tyto peníze dostáváme kvalitní výuku, nebo zdali by se daly investovat lépe," uvedl.

Místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS) označil kompromis na vládním konsolidačním balíčku za krvavý. Vadí mu především růst daní. ODS za to ponese politické náklady, řekl na ideové konferenci největší vládní strany v Praze. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by v případě, že by strana měla většinu v obou komorách, vypadal balíček jinak. Nové příjmy by podle něj byly nižší a větší důraz by byl na úspory.

Kabinet ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Starostů a Pirátů ve čtvrtek představil úsporný balíček obsahující 58 opatření. Předpokládá mimo jiné, že stát zvýší daň z příjmu právnických osob, spotřební daň z tabáku a alkoholu, daň z hazardu i nemovitostí. Znovu zavede nemocenské pojištění pro zaměstnance a zvedne odvody živnostníků. Snížit schodek veřejných financí mají především úspory, hlavně omezení státních dotací.

Občanští demokraté jsou podle Skopečka s TOP 09 ve vládní pětikoalici jedinými stranami, které nemají socialistické tendence. Vládou oznámené plány nicméně Skopeček ve Sněmovně podpoří, ve stávající politické konstelaci podle něj nemohl vzniknout lepší kompromis.

"Kdybychom vládli sami, tak objem snižování deficitu a tempo bude zhruba podobné," řekl Stanjura. Větší důraz by podle něj byl kladen na snižování výdajů a nových příjmů by bylo méně. "To bychom ale museli vládnout sami a mít většinu v obou komorách," dodal. Pokud by ODS byla v opozici, tak by se se schodkem veřejných financí podle něj nedělo nic a deficity by byly ještě vyšší.

Skopeček zdůraznil, že několik posledních politických reprezentací nebylo připraveno s prohlubujícím se deficitem veřejných financí něco udělat. "Tleskám za každou zrušenou dotaci, ušetřené miliardy na provozu státu. Ale zároveň říkám, že nerovnováha veřejných financí nevznikla kvůli nízkým daním, ale kvůli extenzivnímu růstu výdajů," zdůraznil. Ohledně růstu daní tak "nemůže být nadšený a souhlasně kývat hlavou".

ODS je podle Skopečka v pětikoalici vedle TOP 09 asi jedinou stranou bez socialistických tendencí a chuti zvyšovat daně. "Přesto je to pro mě kompromis, který jsem si pracovně označil jako kompromis krvavý, za který poneseme jisté politické náklady," uvedl. Zvýšení daňové progrese jde proti základním principům strany netrestat aktivní, úspěšné a vzdělanější, zdůraznil.

Ve stávající politické konstelaci ale neexistovala lepší možnost pro kompromis, připustil Skopeček. "Tento kompromis se skřípěním zubů všichni v Poslanecké sněmovně podpoříme, i já jako místopředseda udělám všechno pro to, aby balíček prošel co nejrychleji," zdůraznil. S ohledem na dosavadní opoziční obstrukce to však podle něj nebude jednoduchá práce.

Zdroj