Katoličtí biskupové ve Švýcarsku chtějí ustanovit speciální církevní soud, který by se zabýval případy sexuálního násilí v církevním prostředí, píše agentura AFP. Biskupové to oznámili po zveřejnění výsledků výzkumu univerzity v Curychu, podle kterých bylo v církevním prostředí zneužito od roku 1950 přes 900 lidí. Přednost při vyšetřování případů sexuálního násilí však budou mít běžné soudy.

Curych 22:05 23. září 2023

Soud | ilustrační foto | Foto: Sora Shimazaki | Zdroj: Pexels

V reakci na výzkum biskupové oznámili několik opatření, včetně vytvoření církevního a disciplinárního soudu. Ten se bude moci zabývat případy, ve kterých figurují kněží, a ukládat disciplinární postihy. V řešení těchto kauz bude mít přednost švýcarské trestní právo. „Orgány činné v trestním řízení budou vždy informovány v případě zneužití či jiného porušení zákona v církevním prostředí,“ uvedli biskupové v prohlášení.

Obyčejné předměty, neobyčejná bolest. Výstava bourá zajeté představy o podobě sexuálního násilí

Číst článek

O zřízení tribunálu budou zástupci švýcarské katolické církve jednat příští týden ve Vatikánu. Papež František vyžaduje vůči případům sexuálního napadení přísný postup.

Katolické církve v Evropě v posledních letech čelí od věřících i širší veřejnosti otázkám ohledně sexuálního zneužívání v církevním prostředí. Některé církve, například ve Francii či Portugalsku, vytvořily externí komise, které se snažily zmapovat tyto případy na základě dat z archivů i svědectví údajných obětí. Jiné národní církve se spokojily s vnitřním vyšetřováním, které však podle kritiků není často dostatečně transparentní.

Zpráva, kterou vypracovali historici z univerzity v Curychu, se zakládá na údajích z církevních archivů. Není tak vyloučeno, že skutečný počet případů je vyšší.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Fyzické tresty? ‚Je rozdíl, když mámě rupnou nervy, a když je facka na denním pořádku,‘ říká terapeutka

  2. Zkoumání případů zneužití kněžími. Katolická církev ve Švýcarsku chce vlastní soud pro sexuální násilí

  3. Divoký zápas mezi Bohemians a Olomoucí vyhráli domácí fotbalisté. Sigmu gólem sestřelil Matoušek

  4. ‚Chceme zpátky!‘ Londýnem prošly 3000 lidí. Žádají návrat Británie do Evropské unie

  5. Jmenuje se Józef a za války ukrýval dva židovské bratry. Dub zachránce stojí v Polsku už 650 let

  6. Nedělní derby nabídne i souboj nigerijských útočníků. Bude v něm úspěšnější Tijani nebo Olatunji?

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme