Zkušební komisaři pro autoškoly vyhlásili stávkovou pohotovost. Vadí jim ‚přežitý systém‘

4 měsíce starý 38

Zkušební komisaři v pondělí vyhlásili časově neomezenou stávkovou pohotovost. Důvodem je jejich nespokojenost s kroky ministerstva dopravy, které podle nich dlouhodobě ignoruje jejich požadavky. Komisaři chtějí především změny v procesu vzdělávání a státního dozoru. Do dnešního odpoledne do akce zapojilo zatím asi 110 komisařů, tedy zhruba čtvrtina z celkového počtu. Uvedl to mluvčí Asociace zkušebních komisařů ČR Jan Bajgar.

Praha 18:32 19. července 2021

Autoškola (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Ministerstvo výtky odmítlo už v pátek s tím, že s komisaři pravidelně jedná a jejich zástupci byli zapojeni i do vytváření nové legislativy.

Asociace avizovala vyhlášení stávkové pohotovosti v minulém týdnu. Do pondělních zhruba 15.00 se k ní zapojilo přes 110 komisařů. Ti dál pracují, ale zároveň prostřednictvím připravených letáků informují veřejnost o současném stavu a svých výtkách vůči ministerstvu.

Tři a půl roku a tři podmínky v kauze kladenských autoškol. Komisaři dávali řidičáky i negramotným

Číst článek

Podle mluvčího Asociace zkušebních komisařů Bajgara je pohotovost zatím časově neomezená, komisaři nyní chtějí jednat s ministerstvem. Pokud by nenastal posun, jsou podle něj komisaři připraveni ke stávce. Termín, do kterého by chtěli dosáhnout dohody, zatím stanoven nemají.

„Jednání, která byla vedena několik let, nepřinesla žádný vývoj v diskutovaných tématech. Pracovníci ministerstva dopravy evidentně nechtějí nebo neumějí přijmout odpovědnost za činnost, která jim nepochybně náleží. Takovou činností by měl být především státní dozor ve věcech zkušebních komisařů. Nelze však opomenout ani naše školení a metodické řízení činností,“ vysvětlila asociace svůj postoj.

„Přežitý systém“

Stát podle asociace dlouhodobě porušuje i směrnice EU. Žádá proto změny v procesu vzdělávání, které podle ní neodpovídá aktuálním trendům v Evropě. Současný systém komisaři označují za přežitý. Podle nich likviduje jejich obor a ohrožuje případný vstup nových komisařů.

Světový unikát. Česko má jako první země na světě učebnici pro autoškoly, která se věnuje jízdě v noci

Číst článek

Ministerstvo s kritikou nesouhlasí. „Není to pravda, pravidelně se s nimi scházíme a budeme scházet i nadále, jsou zapojeni v příslušných pracovních skupinách,“ řekl v pátek k výtkám asociace mluvčí ministerstva František Jemelka. Podle něj jsou zástupci komisařů členy pracovní skupiny autoškolství.

„Například u změny nové legislativy byli od samého počátku až po její schválení. Přímo se podíleli na tvorbě konkrétních ustanovení, které odsouhlasili. Následně zástupce MD seznámil členy Asociace zkušebních komisařů na videokonferenci a obdrželi metodiku,“ uvedl mluvčí Jemelka.

Zároveň se podle něj komisaři účastní i dalších jednání a ministerstvo je pravidelně kontroluje. Úřad přitom spolupracuje i s policií.

ČTK

Zdroj