Zlaté glóby vyhrál netflixovský western Síla psa, nejlepším muzikálem je West Side Story

5 měsíce starý 132

Benedict Cumberbatch hraje v Síle psa charismatického rančera Phila Burbanka, který v okolí vzbuzuje nejen obdiv, ale také strach. Poté, co si jeho bratr přivede domů manželku a dítě, Phil je začne utiskovat, dokud sám nezjistí, že i on by se mohl zamilovat.

Snímek Belfast si pak odnesl alespoň cenu za scénář pro svého Kennetha Branagha, který také režíroval. Popisuje ho jako svůj dosud nejosobnější film. Pojednává o sporech mezi katolíky a protestanty v Severním Irsku prostřednictím devítiletého chlapce Buddyho.

Zbývajícími jmény v hlavní kategorii jsou drama V rytmu srdce o dospívání slyšící dcery s hluchými rodiči, sci-fi snímek Duna a životopisné dílo Král Richard: Zrození šampiónek o tenistkách Venus a Sereně Williamsových a jejich otci Richardovi. Poslední uvedený film byl společně s novou verzí muzikálu West Side Story a komedií Lékořicová pizza na sdílené druhé pozici v počtu nominací, šanci na vítězství měly ve čtyřech kategoriích.

V kategorii animovaných filmů pak byl nominován i snímek Moje slunce Mad české režisérky Michaely Pavlátové. Ve finální volbě ale nakonec neuspěl, vyhrál film amerického studia Disney Encanto.

Ten vypráví příběh neobyčejné rodiny Madrigalových, kteří žijí ukryti v kouzelném domě v kolumbijských horách, na očarovaném místě zvaném Encanto. Kouzlo Encanto způsobilo, že každé dítě v rodině má jedinečný dar, od nadlidské síly až po schopnost léčit. Obdařeno je každé dítě kromě jediné dívky jménem Mirabel. Magie obklopující Encanto se začne vytrácet a Mirabel zjistí, že právě ona by mohla být poslední nadějí své výjimečné rodiny.

Neobvyklé vyhlašování

Letošní 79. ročník vyhlašování cen se odehrál v komorním prostředí téměř bez diváků a obvyklé pompy v hotelu Beverly Hilton. Na akci se kvůli pokračující koronavirové pandemii nepodávalo jído, ani pití.

V hotelovém sále seděli jen vybraní členové asociace zahraničních novinářů (HFPA). Ani červený koberec se nerozvinul. Vyžadováno bylo očkování, negativní PCR test a všichni hosté museli mít nasazený respirátor a dodržovat rozestupy.

Vítězové byli oznámeni pouze online, ale nikoli ve formě streamovaného videopřenosu. Večerem provázel slavný rapper a herec Snoop Dogg společně s prezidentkou HFPA Helen Hoehneovou.

Televize NBC už v květnu oznámila, že slavnostní udílení cen nebude vysílat. Krok souvisel s kontroverzí kolem zastoupení etnických menšin v HFPA, kterou v únoru odstartoval článek listu Los Angeles Times. Ten uvedl, že mezi asi 90 členy HFPA není žádný novinář tmavé pleti.

Asociace přitom již předtím několik let čelila kritice, že přehlíží nejen černošské herce a tvůrce, ale i filmy, které se zabývají problematikou etnických menšin. HFPA později ohlásila, že od základů změnila svá pravidla a že nedávno přivítala 21 nových členů, kteří tvoří „dosud největší a nejvíce různorodý ročník“.

Zdroj