Zlatou palmu si z festivalu v Cannes odnesla režisérka Trietová za Anatomii pádu

3 měsíce starý 17

Trietová svou děkovnou řeč využila ke kritice toho, jak byly nedávné protesty ve Francii proti penzijní reformě „popřeny a šokujícím způsobem potlačeny“. Zároveň volala po tom, aby měli mladí filmaři víc prostoru k dělání chyb, po nichž by mohli začít znovu.

Trietová prestižní ocenění vyhrála nad zkušenějšími režiséry jako Ken Loach nebo Wim Wenders, kteří už v minulosti Zlatou palmu za své snímky získali. Připojila se tak k Jane Campionové z Nového Zélandu a Julii Ducournau rovněž z Francie a stala se třetí režisérkou, která nejvyšší cenu v Cannes získala. Letošní klání bylo rekordní i tím, že se ho účastnilo sedm režisérek.

Druhé nejvyšší ocenění festivalu – velkou cenu poroty – si odnesl britský režisér Jonathan Glazer za historické drama The Zone of Interest (Oblast zájmu) o veliteli nacistického koncentračního tábora v Osvětimi a jeho rodině.

Jak upozornil Reuters, v obou oceněných snímcích ztvárnila přední úlohy německá herečka Sandra Hüllerová. V Anatomii pádu hraje spisovatelku, která najde svého manžela mrtvého a stane se hlavní podezřelou, v britském snímku pak manželku velitele vyhlazovacího tábora.

Zdroj