Zlín není město pro černochy, slyšel fotbalista. Řekni to ještě jednou, naléhal na rasistu

5 měsíce starý 28

„Stydím se“. Taková slova se vedle vulgárních povzdechů objevovala nejčastěji pod videem, které bylo přesdílené na Twitteru. Lamin Jawo na nahrávce vyzývá v supermarketu muže zřejmě v důchodovém věku, aby „to řekl ještě jednou“. Osoba, která je v záběru, jen odchází pryč. Když fotbalista dále naléhá, muž ho beze slova udeří nákupním košíkem. Video končí otázkou Jawa: „Kolik máš let?“

Co tomuto incidentu údajně předcházelo, sesumíroval v češtině 27letý hráč na svém Instagramu. „Je to vtipné, nebo smutné?“ začíná svůj příspěvek. Po tréninku si šel nakoupit, a když v obchodě telefonoval, „někdo se ho zezadu dotkl“. Otočil se a pak slyšel rasistickou větu: „Zlín není město pro černochy, jdi domů.“ Jawo se muže česky zeptal, jestli ví, jaký je rok. Muž byl prý překvapený, že fotbalista umí česky, přesto trval na tom, že v Česku nemá mít místo, což měl ještě doprovodit gestem, jako by slavil vítězství. Pak začal Jawo muže natáčet.

Do Česka přišel Jawo před třemi a půl lety z italského týmu Agnonese. Napřed patřil Jihlavě, před dvěma lety přestoupil do Zlína. Za tuto dobu zažil v tuzemsku podle svých slov podobnou zkušenost s rasismem třikrát.

Na sociálních sítích byl chválen za to, že poslední nepříjemnou zkušenost zvládl s nadhledem, nepřešel do agresivního projevu, jen chtěl, aby muž zopakoval to, co předtím řekl. Zřejmě aby pořídil důkaz o tom, jak zaostalé názory mohou v roce 2022 někteří Češi mít.

„Přeju si víc takových frajerů u nás. V té omezené hlavě toho dědka musí být těžký žít,“ napsal univerzál z Teplic Tomáš Kučera, který Jawa pravidelně potkává na prvoligových trávnících.

Jawo od 12 let žil jen s matkou a třemi sourozenci. Studoval, ale kvůli finanční tísni rodiny se rozhodl prorazit v tom, pro co měl největší vášeň – ve fotbale. Nejdřív putoval do Senegalu, pak hrál v Mali, Burkině Faso i Libyi. Odtud se jako imigrant dostal lodí do Itálie, kde po nějakém čase okusil i druhou nejvyšší soutěž Serii B. Z Apeninského poloostrova už se stěhoval do Česka. Peníze, které tady vydělá, neposílá jen jedné rodině, ale hned dvěma. Otec si totiž po rozvodu pořídil další děti.

Zdroj