Zloději v Česku začali označovat domy, které v létě vyloupí. Pokud u domu objevíte tento symbol, jste nahraní

před 1 měsíc 490

Aktuálně ve většině domácností v České republice probíhá velké těšení na letní dovolenou, případně už horečnaté přípravy, aby se nic nezapomnělo. Vidina týdnu nebo dvou u moře mnoha lidem překryje neúprosnou realitu a často tak podcení běžná rizika. Když se potom vrátí, nestačí se divit. Mohou mít totiž například vyloupený barák. Takovou dovolenou si pochopitelně nikdo nepřeje.

Je to nenápadné

Spousta lidí má dojem, že dnes už zloději neřádí. Jenže opak je pravdou. Statistiky jsou neúprosné a každoročně to schytá poměrně velké množství lidí. Někteří už se potom třeba i na tu dovolenou bojí odjet, jelikož je pravdou, že delší dobu neobývaný dům je ideální pozvánkou pro nenechavce.

Bylo by také bláhové domnívat se, že zloději jsou nějací nešikové, kteří se do domů dostávají tak, že u nějakého náhodného rozbijí okno a vlezou tam. Takoví skutečně vymizeli, jelikož je snadné je dopadnout. O to více tu ale řádí organizované skupiny, a to i z ciziny, které jsou mimořádně profesionální. Využívají moderní světové postupy, a přestože vyberou klidně desítky domů v jedné lokalitě, nikdo je nedopadne.

Před letní sezónou, tedy právě v této době, přitom probíhá takzvané označování domů specifickými symboly. Je to součást koncepční práce. Takzvaní tipaři obcházejí lokality a vytipovávají ideální domy k akci, a to na základě nejrůznějších kritérií. Jelikož je takových domů opravdu hodně, označují je univerzálně známými symboly.

Je dobré se tedy porozhlédnout, zda se ve vašem okolí nepohybují zvláštní lidé, kteří si mohou něco zakreslovat. Nemusíte je ale vůbec poznat, jelikož se často chovají zcela normálně a klidně se s vámi dají ještě do řeči, aby zjistili více o domech v okolí, které by se jim hodily do krámu.

Týká se to všech

Takové symboly jsou pochopitelně velmi nenápadné. Najdete je například na větších kamenech, zídkách nebo obrubnících. Pokud už je objevíte, často si řeknete, že je tam asi nakreslilo nějaké dítě. Jenže ono jde přitom o sofistikovanou znakovou řeč.

Kousek od svého domu jsem našel na obrubníku nakreslený křížek. Vůbec jsem tomu nevěnoval pozornost, ale všiml si toho i soused, a ten mě varoval. Prý si mě vytipovali zloději. A to jsme za pár dní měli odjíždět na dovolenou,” říká pan Karel Vondra. “Vůbec se mi nechtělo odjet, ale soused řekl, že mi bude do baráku chodit pravidelně rozsvěcet. Nakonec se naštěstí nic nestalo.

Právě křížek přitom značí blížící se datum vloupání. Řecké písmeno alfa označuje to, že byl v domě zjištěn alarm, a je třeba se na to připravit. Pár malých koleček symbolizuje to, že dům je hotovou pokladnicí cenností a peněz. Symbol trojúhelníku pro změnu indikuje to, že v domě bydlí samotná žena.

Čtěte také: Skromná dovolená v Chorvatsku stojí 200 tisíc korun. Třikrát dražší než Turecko, letos už to přehnali

Zkrátka a dobře, tyto symboly nelze brát na lehkou váhu. Pokud je objevíte, rozhodně byste to měli nějak řešit. Lze například oslovit bezpečnostní služby nebo alespoň požádat známé, aby do domu v době vaší nepřítomnosti pravidelně chodili.

Foto: Shutterstock

Continue Reading

Přečtěte celý článek